A nyári főszezonnak számító júliusban annak ellenére is jócskán drágultak a szállodák tavalyhoz képest, hogy a koronavírus-járvány miatt kevesebb vendégük volt: leginkább, csaknem negyven százalékkal a balatoni árak nőttek.
A szállodák júliusi 29,7 milliárd forint bruttó árbevétele így is 42,6 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) legfrissebb ágazati elemzéséből.
Az elemzés idézi az STR Global társaság legfrissebb nemzetközi összevetését, amely szerint a kelet-közép-európai régióban – Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – a nettó Revpar mutatót (egy kiadható szobára jutó szállásdíj bevétel) tekintve 23,4 euróval Magyarország a harmadik helyen végzett Ausztria (33,6 euró) és Szlovákia (26,3 euró) mögött, Lengyelország (21,3 euró) és Csehország (16,6 euró) előtt.
A MSZÉSZ elemzésében idézett adatok szerint júliusban országosan 14,2 százalékkal, a balatoni régió működő szállodáiban 39,1 százalékkal nőtt a nettó átlag szobaár az egy évvel korábbihoz képest, és minden magyarországi régióban emelkedést mértek.
A legnagyobb, 39,1 százalékos növekedést a Balatonnál érték el, ahol 26 338 forint lett a nettó átlagos szobaár. A második az észak-alföldi régió, ahol 36,3 százalékkal 18 753 forintra nőtt a szobaár.
Az elemzés szerint júliusban főleg vidéken nyitottak újra a szállodák, a fővárosban a hotelek közel egynegyede maradt zárva, százhatvan nyitott ki a tavalyi kétszáztízzel szemben. Júliusban a szövetség adatai szerint országosan 902 szálloda üzemelt a múlt évi 1051-gyel szemben. Július végéig Magyarországon két új szálloda nyílt: a mátrafüredi Avar Hotel kilencvenhat szobával, és a Ramada by Wyndham Budapest City Center Hotel, ötvenkét szobával.
Kitértek arra: júliusban a vendégéjszakák száma országosan 42,3 százalékkal, Budapesten 83,6 százalékkal, a balatoni régióban 26 százalékkal, a fővároson kívüli szállodákban 22,1 százalékkal maradt el a múlt évitől. Egyedül a Tisza-tavi régióban nőtt a szállodai vendégéjszakák száma, 11,5 százalékkal.
Az elemzés szerint a belföldi keresletben meghatározó szerepet játszó SZÉP-kártya forgalma júliusban 5,2 milliárd forint volt, huszonkilenc százalékkal több a tavalyinál, az első héthavi 12,8 milliárd forint viszont 6,1 százalékkal kevesebb annál. A január–júliusi SZÉP-kártya forgalom a belföldi szobaárbevételnek csaknem negyven százaléka.
Július végéig a tíz legnagyobb beutazó piac mindegyikéről csökkent a szállodai vendégéjszakák száma. Júliusban a régióban vizsgált öt főváros – Bécs, Budapest, Prága, Pozsony, Varsó – között Budapest a nettó Revpar mutatót tekintve 19,3 euróval a második helyen végzett Bécs (22,4 euró) mögött, Pozsony (tizenkilenc euró), Varsó (13,8 euró) és Prága (13 euró) előtt.
A MSZÉSZ a havi ágazati elemzéseit 2010 óta készíti el, a jelentések elérhetőek a szövetség honlapján, a www.hah.hu oldalon.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotók: Pixabay)
koronavírus | magyarország | szállás | budapest | balaton | árak
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!