2019-ben kapott lángra a párizsi Notre-Dame fából készült tetőszerkezete, amely néhány óra alatt szinte teljesen megsemmisült, ezen kívül összeomlott a katedrális huszártornya is. Az épületet lezárták, és jelenleg a felújítási munkálatok zajlanak, de már látótávolságba került a nyitás.
A székesegyház, amely a látványtervek alapján nagyon szép lesz, várhatóan 2024 végén nyílik meg újra a látogatók előtt, és ekkortól tartanak újra miséket is. Ez azt jelenti, hogy a jövő nyári párizsi olimpia idején még nem lehet belépni.
Ugyanakkor a jövő év évi megnyitó sem jelenti azt, hogy az összes felújítás véget ér addigra. 2025-ben még lesznek teendők a templomon, amelynek rekonstrukciója 2022-ben kezdődött. Előtte több mint két évig dolgoztak azon, hogy az emlékművet kellően stabilizálják és biztonságossá tegyék a további folyamatokhoz.
Több ötlet is felvetődött a 12. századi gótikus remekmű új külsejét illetően, de végül minden formabontó ötletet elvetettek, és maradtak az eredeti látványnál, amihez újjáépítik az Eugene Viollet-le-Duc építész által a 19. században tervezett, 96 méter magas tornyot is.
Naponta nagyjából ezer ember dolgozik a székesegyház helyreállításán, melyen sok, különböző részletet kell újraalkotni a festményektől kezdve a téglákon és a boltíveken át az orgonáig és a festett üvegekig.
Ezekről a folyamatokról ma ingyenes kiállítás nyílik a székesegyház előtti földalatti létesítményben Notre-Dame de Paris: az építési terület szívében címmel, amelyen néhány, a tűzből kimentett műalkotás is látható.
Amíg elkészül, virtuális túra keretében pillanthatunk be a Notre-Dame-ba, ha pedig Párizsban járunk, programokból nincs hiány.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
notre dame | nyitás | újjáépítés | párizs | tűzvész
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!