Szinte napra pontosan két évvel azután, hogy kigyulladt a tetőszerkezete, a nagyhét alkalmából sikerült megtartani egy kisebb istentiszteletet a székesegyházban. Az ikonikus épületben természetesen még javában folynak a felújítási munkálatok, ennek ellenére nem volt akadálya a szertartás megrendezésének.
A Notre-Dame jelenlegi állapota és a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások csupán hat fő részvételét engedélyezték. A kiválasztottak kis csoportjába az orvosi személyzet tagjai, továbbá rászorulók, valamint olyanok tartoztak, akiket húsvét vasárnap kereszteltek meg.
Arra viszont a jelek szerint még nagyon sokat kell várni, hogy ennél jelentősebb ünnepségek házigazdája legyen Párizs legismertebb gótikus stílusú temploma.
A szertartásokat követően Patrick Chauvet, a Notre-Dame rektora az Associated Pressnek úgy nyilatkozott, hogy a munkálatok akár még tizenöt-húsz évig is eltarthatnak.
"Garantálom, hogy még rengeteg a tennivaló" – mondta Chauvet.
Mi is megírtuk, hogy a tűzvész másnapján Emmanuel Macron köztársasági elnök azt közölte, öt év alatt szeretné helyreállíttatni a székesegyházat. Elmondta, hogy a munkálatok lassúak, mert nagyon óvatosan kell haladni, miután egyszerre csak négy alpinista dolgozhat a megrongálódott állványzaton. Nem sokkal később az egyház közleményben cáfolta, hogy ez az időpont tartható lenne.
A tűz másnapján megkezdett épületstabilizálási munkát a munkásokat fenyegető ólommérgezés veszélye miatt 2019 júliusában három hétre leállították, aztán ősszel és télen a viharok nehezítették a munkát, tavaly márciusban pedig a koronavírus-járvány miatt álltak le több mint egy hónapra. A székesegyház előtti teret azonban 2020. május 31-én megnyitották a nagyközönség számára.
A franciaországi Bercé erdejének már vágják azokat a fákat, amelyekkel a leégett Notre-Dame egy részét újjáépítik. Az első kivágott fa a templomhoz egy kétszázharminc éves, húsz méter magas tölgy, amelyet még körülbelül ezer követ majd, hogy a gótikus épület új szerkezetéhez csatlakozzanak. A katasztrófáról egyébként a Hét év Tibetben rendezője filmet készít, amelyhez amatőr felvételeket keres, bárkitől.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Unsplash, Pixabay)
notre dame | helyreállítás | újjáépítés | leégett | katasztrófa | tovább
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!