Lazítják a járványügyi korlátozásokat Németországban azoknak, akik már átestek a betegségen vagy megkapták a védőoltást, a teljes nyitás viszont még nagyon bizonytalan.
A kancellár a tartományi kormányfőkkel folytatott megbeszélése után elmondta, hogy a beoltottak az utolsó adag oltás utáni 15. naptól, valamint a fertőzésen a megelőző hat hónapban átesett emberek és a fertőzésen korábban átesett, de egy adag oltással már legalább két hete rendelkező emberek szabadon felkereshetik az aktuális járványügyi szabályok alapján működő
üzleteket, vendéglátóhelyeket, sport-, kulturális vagy egyéb intézményeket, amelyeket mindenki más csak a hetente egyszer ingyenesen igényelhető antigén gyorsteszt elvégzése után, friss negatív lelet felmutatásával látogathat.
További könnyítés a beoltottaknak és gyógyultaknak, hogy külföldi útról hazatérve nem kell negatív tesztet felmutatni vagy karanténba vonulni, kivéve, ha a SARS–CoV–2 valamely fokozottan veszélyes új változata által sújtott területen jártak.
Angela Merkel kijelentésével ellentétben a ZDF-nek nyilatkozó Jens Spahn egészségügyi miniszter szerint azonban
még nem teljesen eldöntött, hogy valóban többletjogokat fognak-e élvezni azok, akik már megkapták az oltást.
A tervek szerint legkésőbb júniusban mindenki előtt megnyílik a védőoltás megszerzésének lehetősége, mondta Angela Merkel, kiemelve: ez nem azt jelenti, hogy rögtön mindenkit be is oltanak, hanem azt, hogy bárki jelentkezhet oltási időpontért.
Kiemelte, hogy viszonylag kevesen rendelkeznek teljes oltással, és "nem lesz egyszerű" a közösségi immunitáshoz szükséges átoltottságig tartó átmeneti időszak. Az oltási kampány ugyan gyorsul, de még akkor is fenyegetheti a túlterhelődés veszélye az egészségügyi ellátórendszert, ha elérik az ötvenszázalékos átoltottságot.
Mint mondta, hetekig tart még az "erőfeszítések" – a napokban bevezetett úgynevezett vészfékrendszerrel járó szigorú szabályok, köztük az éjszakai kijárási korlátozások – időszaka, és
egyelőre nem tudni, mennyire lesz szabad az élet a nyári szabadságolások idején.
Rámutatott, hogy tavaly nyáron, amikor több hónap kényszerszünet után megnyithattak a szállodák, 2 és 5 között volt az úgynevezett hétnapi fertőzésgyakoriság – az előző hét napon regisztrált fertőződések százezer lakosra vetített száma –, amely a legutóbbi adatok szerint 165 körül van.
Az oltási kampány ugyan javít a helyzeten, így nem kell feltétlenül a tavalyi szintre szorítani a – legfontosabb járványügyi mutatóként számon tartott – hétnapi fertőzésgyakoriságot, de az biztos, hogy
"ma még azt sem lehet megmondani, hogy mikor mérlegelhetjük a szállodák újranyitását".
Németországhoz hasonlóan Magyarország is hamarosan többletjogokat vezet be azok számára, akik oltási igazolvánnyal rendelkeznek, valamint ugyanezt teszi Ausztria is.
(Forrás: 444, MTI, fotók: Unsplash)
kancellár | német | koronavírus | 444 | újranyitás | hír
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!