A szerdán nyíló kiállítás az európai művészet meghatározó barokk mesterét, Peter Paul Rubenst dicsőíti.
A százhúsz művet felvonultató tárlatra negyven nagy közgyűjteményből, többek között a Louvre-ból, az Ermitázsból, a Pradóból, a washingtoni és a londoni National Galleryből érkeznek műtárgyak. A kiállításon Rubens mintegy harminc és Van Dyck több mint egy tucat remekműve mellett más flamand mesterek kiváló alkotásait is meg lehet nézni.
A kiállítás legfőbb célkitűzése a saját és a kölcsönzött művek révén bemutatni Peter Paul Rubens művészetének kiemelkedő kvalitását, és az egész korszakra gyakorolt meghatározó, rendkívül erős hatását, valamint az ebből és emellett kibontakozott sokrétű, stilárisan és tematikailag egyaránt gazdag 17. század flamand festészetet.
A kiállítás tíz nagy szekcióra tagolódik: az első két szekció Dél-Németalföld jelentős központjaiba: Brüsszelbe és Antwerpenbe kalauzolja a nézőt, megismertetve a terület uralkodóival, kiemelkedő művészegyéniségeivel, azzal a társadalmi közeggel, amelyben e nagyszerű alkotások létrejöttek. Bemutatja a flamand festők sokszínű itáliai kapcsolatrendszerét, és fontos szerep jut az ellenreformáció szellemiségének megidézésének. A zsánerképek a korabeli mindennapokba nyújtanak betekintést. A változatos műfaji gazdagságot és az együttműködésen alapuló, tipikusan dél-németalföldi műhelygyakorlatot több pompás mitológiai és bibliai témájú kép valamint csendélet képviseli.
A tárlat igazi kuriózuma a Rubens által tervezett Decius Mus-kárpitsorozat egy darabja és a hozzá kartonként szolgáló festmény együttes bemutatása.
Ebben a szekcióban megismerhetjük a Rubens által megújított kárpitművészetet, és magát az alkotás folyamatát is, az olajvázlattól egészen a kárpit leszövéséig. A tárlat portrészekciójában a Van Dyck festette képmások egész sora kápráztatja el a nézőt. Ezek között mutatják be a múzeum kiemelt értékű új szerzeményét, Stuart Mária Henrietta hercegnő portréját is.
A budapesti Szépművészeti Múzeumban nyíló kiállítás február 16-ig látható, jegyek itt vásárolhatóak.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
festő | kiállítás | németalföld | rubens | művészet | tárlat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!