Az elmúlt években, különösen a pandémia tükrében felértékelődött a munka és a magánélet egyensúlya. Ennek szellemében egyre többen keresik a lehetőséget a rövidebb munkahétre. Ebben a gyűjtésben olyan európai uniós úti célok szerepelnek, ahol már elterjedt a négynapos munkahét.
Belgium
2022 novemberében fogadták el azt a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a belga munkavállalók öt helyett heti négy napon belül teljesítsék a munkaszerződésben rögzített munkaidőt. A jogszabály célja, hogy nagyobb szabadságot adjon az embereknek és a vállalatoknak a munkaidejük beosztásában.
Az Acerta HR szolgáltató cég felmérése szerint a törvény életbe lépése óta 56.5 százalékra nőtt azon munkavállalók aránya, akik a négynapos munkahetet preferálják. Ebben az esetben a heti harmincnyolc órás munkaidő esetén napi 9.5 órát, heti negyven órás munkaidő mellett pedig napi tíz órát dolgoznak. A rövidebb munkahetet tartó alkalmazottak 77.6 százaléka azért döntött így, hogy több ideje legyen a magánéletére, 36.5 százaléka a leterheltségét csökkentené, 29.3 százalék pedig a lépéstől azt reméli, hogy több időt tölthet gyermekeivel.
Izland
Nemzetközi szinten Izland élen jár a négynapos munkahét elterjedésében. A Forbes tavaly megjelent cikke szerint az izlandi munkavállalók csaknem kilencven százaléka már ebben a munkarendben dolgozik. A megváltozott szokásokat pedig kutatók is vizsgálták. Arra az eredményre jutottak, hogy a dolgozók stressz-szintje és a kiégés gyakorisága csökkent, javult a magánélet és a munka egyensúlya az alkalmazottak körében.
Franciaország
Franciaország több mint két évtizede jogszabályban rögzítette a harmincöt órás munkahetet, ami elősegítette a négynapos munkavégzésre való átállást.
Litvánia
2021-ben a litván kormány egy olyan törvényt fogadott el, amely lehetővé teszi a kisgyermekes szülők számára, hogy csak heti harminckét órát dolgozzanak. Az országban ők azok elsősorban, akik hetente négy napot dolgoznak.
Nem rajong azonban mindenki az ötletért Litvániában. A helyi köztévé megbízásából készült közvélemény-kutatás eredménye szerint a válaszadók ötvenegy százaléka támogatja a négynapos munkahetet, harmincöt százalékuk ellenzi azt, további tizennégy százaléknak pedig nincs véleménye az ügyben. Míg a harminc év alatti fiatal felnőttek, valamint a harminc és negyvenkilenc év közöttiek támogatják az ötletet, az ötven év felettiek és a nem dolgozó nyugdíjasok inkább ellenzik a javaslatot.
Dánia és Hollandia
A statisztikai adatok szerint az átlagos munkahét Hollandiában huszonkilenc órás, ezzel a legrövidebb egész Európában. Dániában pedig a munkavállalóknak heti harminchárom órát kell ledolgozniuk.
Németország, Spanyolország és Portugália
Ebben a három országban jelenleg is tesztelik a négynapos munkahét gyakorlatát. A próbaidőszakot három évesre tervezik Spanyolországban, Németországban pedig a munkavállalók hetvenegy százaléka szeretné, ha csak heti négy napot kellene dolgoznia. Az elképzelés a munkáltatók körében is népszerű, háromból kettő támogatja ezt.
Portugáliában hat hónapos próbaidőszaka kezdődött meg a négynapos munkahét gyakorlatának harminckilenc vállalkozás bevonásával. A portugál munkavállalók háromnegyede több mint negyven órát dolgozik hetente, így az új intézkedés várhatóan enyhíti a dolgozók munkaterhét, de a termelékenységet is nagymértékben befolyásolhatja.
(Forrás: Schengenvisainfo, fotók: Getty)
négynapos munkaidő | munkaidő | munkahét
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!