Egy Napóleonnak szánt, kétszáz éves borospalack talált horribilis áron gazdára

Egy palack bor értékét sok tényező befolyásolhatja. Ilyen az alkohol minősége, a gyártó ismertsége és az üveg gazdájának személye. Aukciókon időről időre eladnak olyan különleges italokat, amelyek a fenti szempontok valamelyike miatt különösen nagy érdeklődésre tartanak számot. Most éppen egy Napóleon számára készült bor borzolja a kedélyeket.

A borgyűjtők szeme egy 1821-es Grand Constance üvegre szegeződik, melyet bár Bonaparte Napóleonnak szántak, sosem fogyasztotta el. Május közepén harmincezer dollárért, azaz nagyságrendileg 8,6 millió forintért kelt el a Cape Fine & Rare Wine aukcióján. Úgy tudni, a bort a mai Groot Constantia ültetvényén termett szőlőből állították elő.

A pincészet borkülönlegességei még Jane Austen-t is megihlették, 1811-es regényében a kor egyik legjobbjának kiáltotta ki az ott készült nedűket.

1821-ben a termés nagy részét Szent Helena szigetére szállították, ahol Napóleon száműzetésének idejét töltötte a waterlooi csata elvesztése után. Napóleon azonban ugyanabban az évben meghalt, és ezért már nem volt lehetősége a bort megkóstolni. Helyette a császár fogyasztotta napi rendszerességgel az italt.

A szakértők szerint ebből a kétszáz éves szériából kevesebb, mint egy tucat létezik a világon, az aukcióra bocsátott különleges palack is egy gyűjteményből származik.

A feljegyzések szerint a palackon 2019-ben felújítási munkákat végeztek, hogy a beltartalma ne veszítsen kiváló minőségéből és garantálni tudják, hogy érintetlen állapota a jövőben is fennmaradjon. A feltételezések szerint a bornak az évszázadok folyamán elképesztően elmélyült az aromája, amiben a méznek és a mogyorónak is meg kell jelennie.

A palack értékét eredetileg 5725 és 9300 dollár (1,7 millió és 2,8 millió forint) közötti összegre becsülték, a harmincezer dolláros végösszeg így kiemelkedően magasnak számít.

Ha már Napóleon, akkor szigetek: ha bárhová utazhatnánk szabadon, ebben a pillanatban becsomagolnánk a túracipőnket és elindulnánk, hogy felfedezzük ezeket a csodálatos kis titkos szigeteket Európában.

(Fotó:  Getty Images, Cape Fine & Rare Wine Auction)

aukció | bor | árverés | napóleon

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom