Lebontották az ikonikus tokiói épületet, de valami azért megmarad belőle az utókornak.
Mindössze harminc nap alatt épült meg a Kurokava Kisó által tervezett Nakagin kapszulatoronyház, ritka példája a Japánban a második világháború után megjelent metabolikus építészetnek, amelynek célja a megastruktúrák és az organikus növekedés képzeteinek ötvözése volt.
Az 1972-es átadása után ez volt a világ első maradandó és gyakorlati hasznosítású, kapszulákból álló építménye,
de fénykora nem tartott sokáig. 2012 októberében a száznegyven lakásból már csak nagyjából harmincban laktak, a többit irodaként, raktárként használták vagy épp lakatlanul álltak. Végül a hatóságok az épület teljes elbontása mellett döntöttek.
Harminchat darab négy méter hosszú, két és fél méter magas és ugyanilyen széles kockát azonban meghagytak belőle, és nagy részük ráncfelvarráson esik át.
Tacujuki Maeda tulajdonosnak huszonhárom kapszula van a birtokában, ebből tizennégyet teljesen felújít, helyreállítva a beépített bútorokat, és sztereórendszert szerelve be, míg mások teljesen új enteriőrt kapnak. Néhány kocka iránt múzeumok és más ázsiai, európai és amerikai intézmények is érdeklődtek.
Aki kipróbálná, milyen érzés egy ilyen kapszulában élni, még megteheti éjszakánként 227 429 jenért (körülbelül 640 ezer forintért) a naganói hegyek között, ahol a Kurokawa család ad bérbe egy négy kapszulából álló blokkot, amely várhatóan múzeumba és új tulajdonosokhoz vándorol majd.
A tokiói építészetben az organikusság továbbra is fontos szerepet kap, akárcsak a Zene Házát tervező Fudzsimoto alkotásaiban.
(Forrás: Domusweb, Wikipédia, képek: Getty Images, Airbnb)
japán | Kurokava Kisó | tokió | nakagin kapszulatorony
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!