Az Arab-félsziget északkeleti csücskében fekvő Muszandam-félszigetet olykor Norvégiához hasonlítják, és nem csak azért, mert történetesen olajban gazdag vizek mellett fekszik.
Itt Rász el-Haima, a hét emírség legészakibbjának sík sivatagát drámai hegyvidéki táj váltja, amelyet kisebb-nagyobb öblök labirintusszerű egymásutánja tarkít. Ez a sivatagi fjordok földje, amely éppoly csodálatos, mint északi megfelelője.
Muszandam kormányzósága valójában Omán egyik exklávéja, amelyet az Emírségek területének egy nagy darabja választja el az anyaországtól. A kormányzóság székhelye, Khasab, és Omán fővárosa, Maszkat között naponta közlekednek repülők, de a legtöbb turista közúton érkezik Rász el-Haimán keresztül. Khasabot egyetlen aszfaltozott út köti össze a világ többi részével, de megfelelő helyismeret birtokában összkerékmeghajtású terepjáróval is lehet közlekedni.
Muszandam számos települését ugyanakkor csak a tengeren keresztül lehet elérni, ami hozzájárul a helyi identitás viszonylagos érintetlenségéhez.
A helyiek még saját, egyedi nyelvüket, a kumzarit is megőrizték, amelyben a perzsa gyökerek és erős arab hatások mellett portugál és hindi elemek is felfedezhetők, miután a régió sorsa a történelem során gyakran összefonódott az adott korszak geopolitikai hatalomgyakorlóiéval. Megfordultak ott a portugálok és az angolok is, előbbiek nyomait őrzi a Khasabban ma is álló erőd.
Számos helyi iroda szervez egynapos hajókirándulásokat a fjordok között, a tipikus útvonal magában foglal egy vitorlás kirándulást a legnagyobb öböl, a Khor ash Sham partjai mentén.
A hajók útközben többször megállnak, hogy az utasok megmártózhassanak a kristálytiszta vízben, végigúszhassanak a korallzátonyok mentén, és megcsodálhassák a víz alatti világot, de a Muszandamba tett kirándulás fénypontja a delfinek megfigyelése, akik nem ritkán a járművek nyomába szegődnek.
Ott található a brit uralom emlékét őrző Telegraph-sziget is, amely a viktoriánus korszakban a birodalmi kommunikációs hálózat egyik fő csomópontja volt, mivel ott volt a Londont Brit Indiával összekötő távíróvonal egyik legfontosabb állomása.
Mielőtt elindulnánk a fjordokhoz, érdemes figyelembe venni, hogy mind az Emírségekben, mind Ománban át kell esni a vámvizsgálaton, ahogyan a megfelelő papírmunkát is minden egyes határállomáson el kell végezni, de a határátkelési eljárás meglehetősen gyors. Az út nyitva áll, hogy felfedezzük a Közel-Kelet egyik leglenyűgözőbb természeti értékét.
A Közel-Keleten ugyanakkor nincs híja az izgalmas úti céloknak, sokak szerint ezek a legjobbak, ha pedig a leginkább Instagramra való látványokat keresed, erre indulj.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images)
nagy sztori | omán | Khor ash Sham | Muszandam-félsziget | Khasab | tenger
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!