Hét program a Müpából, amivel megismerheted a világot

Mostanság a szokásosnál is nehezebb megjósolni a jövőt, már ami az utazást illeti. Jelenleg képtelenség megmondani, hol milyen korlátozások lesznek érvényben néhány hónap múlva (reméljük, semmilyenek). Addig is, aki nem érzi komfortosnak az utazást, vagy elriasztja a sok adminisztráció, de szeretne találkozni valamilyen formában a nagyvilággal, annak ajánlunk hét izgalmas eseményt a Müpa jövő évi naptárából.

Charles Lloyd – Egyesült Államok

Január első napjaiban mindjárt egy dzsesszlegenda áll színpadra. A hatvanas évek óta pályán lévő Charles Lloyd a "szaxofonszakma" megkerülhetetlen alakja.

A memphisi születésű, nyolcvanhárom esztendős ikonikus zenész kereken tíz év után tér vissza a Müpába – legutóbbi koncertjén Lukács Miklós személyében magyar közreműködő is fellépett vele, aki természetesen január 12-én is ott lesz, hogy eljátsszák a Wild Man Dance-t, egy húros hangszerek zengésével átszőtt hattételes művet.

Bővebb infók és jegyek

Daniel és Michael Barenboim Mozart-kamaraestje – Izrael, Németország, Argentína

Ilyen még nem volt: apa és fia Mozartot játszik Budapesten!

Egészen pontosan Daniel és Michael Barenboim még soha nem lépett fel együtt a magyar fővárosban, úgyhogy családi kamaraestjük tényleg rendkívüli élménynek ígérkezik.

Kettejük közül a nyolcvanadik életévét taposó apa számít ismertebbnek, egyrészt már hetvenegy éve koncertezik, másrészt korunk egyik legnagyobb muzsikusaként többszörös Grammy-díjas zongoraművész és karmester.

A harminchét éves, Franciaországban született fiú pedig kiváló hegedűművész, aki apjához hasonlóan szintén bejárta a fél világot. A világjárás tehát mindkettejük CV-jében kiemelt helyen szerepel: Daniel Barenboim például Buenos Airesben született, jelenleg pedig Berlinhez kötik zenekarvezetői feladatai. Budapesti műsorukon Mozart művei szerepelnek: konkrétan három szonáta és egy variációsorozat.

Bővebb infók és jegyek

Győri Balett: Movements to Stravinsky / Mimi – Oroszország, Ausztria

Kétrészes est, melyen a patinás múlttal dicsekedő Győri Balett jóvoltából eltérő világok találkozásának lehetünk szem- és fültanúi.

Az első etapban a művészeti vezető, Lukács András lenyűgöző, minimalista koreográfiája tölti meg a színpadot: a táncelőadás az orosz zenei zseni, Stravinsky kompozícióira készült és egyébként már az osztrák fővárosban, a Bécsi Operaház balettegyüttesének előadásában is hatalmas sikert aratott. Aztán az együttest igazgató Velekei László nagyszabású, a mágikus realizmus hatásáról tanúskodó cselekményes balettje következik, Lengyel Menyhért mára klasszikussá vált librettója alapján, méghozzá abszolút főszerepben a vágyott nővel, Mimivel.

Bővebb infók és jegyek

Magidom: Életközeli élmény – Magyarország

Egy újabb családi vállalkozás, valamivel könnyedebb formában. A testvérpárból, unokatestvérből és további két barátból álló zenekar 2010 óta játssza alternatív gitárpopját, melyet a Coldplaytől a hiperkarmáig, az indireocktól a folkig számos hatások értek.

Bár az említett két bandából nem feltétlenül ez következik, de hipertérbe kerülő, és egy földönkívüli tartománnyal is feldobott színházélményt adnak át január 21-én Egyed Brigitta színművész játékával összekapcsolva.

Bővebb infók és jegyek

Branford Marsalis és barátai – Egyesült Államok

2022 úgy látszik, a szaxofon éve lesz a Müpában, mert áprilisban a műfaj újabb nagy neve áll a deszkákra, ráadásul barátait is elhozza.

Marsalis a kortárs jazz egyik legnagyobb hatású szaxofonosa, akit szoros kötelékek fűznek az afroamerikai zenei hagyományokhoz, ezért is van különös jelentősége annak, hogy az autentikus magyar népzenét is megjelölte forrásként.

Ennek leginkább a közönség örülhet, ugyanis a világhírű szaxofonos barátaival egy kifejezetten a Müpa felkérésére született, magyar népzenei ihletésű darabot is előad.

Bővebb infók és jegyek

Palya Bea, Michal Elia Kamal és a Light in Babylon – Törökország, Irán, Izrael

A magyar énekesnőt aligha kell bemutatni, május 4-ei színpadi partneréről pedig azt kell tudni, hogy iráni gyökerű, Izraelben született, de Törökországban él – Palya Bea szerint hozzá hasonlóan neki is a testében van a ritmus, szintén táncol és ütős hangszereken is játszik, valamint ünnepli az éneklés közösségi erejét.

Ebből könnyedén kitalálható, hogy a gyönyörű hangokkal tarkított est valódi örömzene lesz.

Bővebb infók és jegyek

Brett Dean: Hamlet – Dánia, Egyesült Királyság, Ausztrália

A dán királyfi ezúttal operában, ausztrál zeneszerző dalművében látható és hallható, brit operasztárokkal, akik percek alatt elfeledtetik Benedict Cumberbach Hamletjét.

Brett Dean operája letarolta a kritikusokat (naná, hogy pozitív értelemben), a címszereplőt alakító Allan Clayton hangjára pedig egészen biztosan rácsodálkozik majd, aki június 4-én hallja először.

Ugyan nem hús-vér valójában fogja, hanem a vásznon, mert ez egy operaközvetítés lesz egyenesen az ikonikus New York-i Metropolitan Operából.

Bővebb infók és jegyek

(Fotók: Veres Anita, Silvia Lelli, Eric Ryan Anderson, Richard Hubert Smith, Janine Escher, Patyus Ferenc, Müpa)

program | nagy sztori | világsztárok | ajánló | müpa | koncert

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom