A Covid és a bizonytalanság okán folyamatosan emelkedik a stressz-szintünk, ráadásul a romló járványadatok és a végeláthatatlannak tűnő korlátozások csak fokozzák ezt. A stressz az életünk része, aggódni tehát csak akkor szükséges, ha nem vagyunk képesek kezelni, hiszen ez kihatással lehet a testi és lelki egészségünkre.
A stresszre adott fiziológiai választ valószínűleg már mindenki megtapasztalta: a szív hevesebben ver, a légzés felgyorsul, az izmok megfeszülnek, melynek eredményeként nehezebben vagyunk képesek helyes döntéseket hozni.
Az állandósult stressz azonban komolyabb tüneteket is kiválthat: fejfájáshoz, alvászavarhoz, emésztési problémákhoz vezethet.
A szorongás koncentrálási problémákat is okozhat, ami csökkentheti a munkahelyi teljesítményt. Vannak azonban olyan alaptechnikák, amelyek gyors segítséget nyújthatnak, amikor úgy érezzük, elönt bennünket a feszültség.
A Yale egyik tanulmánya kimutatta, hogy az egyenletes légzés az egyik leghatékonyabb módszer a stressz kezelésére. Belégzéskor gyorsul a pulzus, kilégzéskor pedig lassul, ezért stresszhelyzetben érdemes lassítani a belégzésen és a kilégzésen egyaránt.
Szintén befolyásolja a stressz-szintünket és a mentális jólétünket a rendszeres táplálkozás. A túlságosan nagy mennyiségű cukor bevitele és az alkohol csak fokozza a feszültséget. Ráadásul a stressz emésztési problémákat is okozhat, ezt pedig sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztásával lehet ellensúlyozni.
Számos tanulmány igazolta a testmozgás előnyeit a testi és szellemi jólét szempontjából. A rendszeres sportolás még kezdőszinten is segít csökkenteni a szorongást azáltal, hogy felszabadítja az endorfint. Mindemellett elvonja a figyelmet azokról a negatív gondolatokról, amelyek tartósabb depresszióhoz vezethetnek.
Igaz ez a nevetésre is: aki sokat nevet, kevésbé fogékony a depresszióra és az álmatlanságra.
A tudósok azt is megállapították, hogy az alváshiány vagy az alvászavarok befolyásolják a neurotranszmitterek és a stresszhormonok szintjét, pusztítást okoznak az agyban, károsítják az idegrendszert, ami fokozott stresszhez vagy szorongáshoz vezethet. Annak érdekében, hogy kiegyensúlyozottan aludjunk, érdemes csökkenteni a koffein- és alkoholfogyasztást, sötétítsünk a hálószobában és mellőzzük a számítógép vagy a televízió használatát az alvás előtti egy órában.
A munkahelyi stressz észrevétlenül gyűrűzik be az életünkbe, gyakran már útközben azon aggódunk, milyen feladatok várnak ránk a nap folyamán, és ennek hogyan tudunk majd megfelelni. A stressz önmagában mentálisan és fizikálisan is befolyásolja az életminőséget, de az Egészségügyi Világszervezet szerint szív- és érrendszeri megbetegedésekhez is vezethet. Számos módszert kidolgoztak már a hozzáértők a stresszcsökkentésre és a vérnyomás helyreállítására, de mind közül ez tűnik az egyik legjobbnak.
(Fotók: Getty Images)
covid-19 | feszültség | életmód | pandémia | stressz | koronavírus
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!