Az iraki Moszul leginkább harctérként, nem pedig turistacsalogatóként volt ismert az elmúlt években. A helyzet azonban nagyot változott.
A várost 2014 júniusában foglalták el az Iszlám Állam katonái, és ezzel több évig tartó konfliktus kezdődött köztük és az iraki fegyveres erők között.
Miután 2017 júliusában felszabadították, a helyiek nekiláttak, hogy átformálják a városról alkotott negatív képet.
Sikerült, manapság már a turisták is szívesen utaznak Moszulba.
"Biztos voltam benne, hogy egy nagyon tiszta országot találok, amelyet nem tett tönkre a tömegturizmus" – mondja például a portugál Yvette Carnell, aki először látogatott el a városba.
"Mindig is látni szerettem volna, mi történt itt, és jobban meg akartam érteni a helyzetet. Nagyon megható érzés eljönni Moszulba, és aztán saját szememmel látni, hogyan dolgozzák fel az emberek a történteket, hogyan térnek vissza az életbe".
A közelmúltban érkezett látogatók az elsők között vettek részt az ingyenes idegenvezetésen. Az új kezdeményezés célja, hogy turistákat vonzzon Irak második legnagyobb városába. A nemzetközi turizmus feltámasztására irányuló erőfeszítések részeként egyébként Irak harminchét ország – köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az uniós országok – állampolgárai számára megszüntette az előzetes vízumkötelezettséget.
A túrákat önkéntesek vezetik, akik második nyelvként beszélik az angolt. Az ingyenes kirándulásokon kívül a résztvevők hagyományos iraki ételeket is kóstolhatnak helyi éttermekben. "Most azon szorgoskodunk, hogy felélénkítsük a város turizmusát, kedvet csináljunk a turistáknak, jöjjenek akár külföldről, akár Irakból. Ingyen kezdtünk el dolgozni a város népszerűsítésén, hogy megmutassuk, Moszul biztonságos és képes turistákat fogadni" – mondja Ayoub Dhanoun, a túrák mögött álló Mosul Heritage csoport vezetője.
A Moszulban eltöltött idő alatt a látogatók megismerkedhetnek a városközpont egyedülálló építészetével, a nyüzsgő piacterekkel és a 12. századi épületekkel. A nem kormányzati szervezetek, mint például az UNESCO, komoly összegeket fektettek be a város óvárosának újjáépítésébe, reményt adva arra, hogy egy nap visszatérhet régi fényébe.
A városban szeretnék bebizonyítani, hogy a Közel-Keleten nem mindenki terrorista. Tele van normális, kedves emberekkel, akiknek ugyanolyan álmai és vágyai vannak, mint bárki másnak a világon. A háború sebei pedig lassan kezdenek begyógyulni.
Nemrég megírtuk, hogy Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg Szaúd-Arábia történetének egyik legfontosabb városfejlesztési projektjét mutatta be. A NEOM nevű fejlesztési projekt keretén belül egy hatalmas, futurisztikus várost építenének meg, amely a The Line (A vonal) névre hallgatna. A névválasztás nem véletlen: a városban nem lennének autók vagy utcák, cserébe százhetven kilométer hosszan húzódna – ez nagyjából a Szeged és Budapest közötti távolságot jelenti.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
turizmus | turisták | unesco | irak | moszul | újjáépítés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!