Film mint műfaj, film mint művészet, film mint edukáció. Hogy lehet a mai vizuális zajban valódi értéket képviselő vizuális tartalmat gyártani, átadni, terjeszteni? Hogyan tanítsuk a tudatos vizuális fogyasztást? Felvehető a verseny az amerikai dömpinggel? Hogyan és milyen irányba fog átrendeződni a filmgyártás? A Highlights of Hungary hetedik adásában Lakos Nórával, a Cinemira Fesztivál alapítójával, Kurdy-Fehér Jánossal, a Ruben Brandt, a gyűjtő producerével és az OkosMozi platform alapítójával, valamint Szabó Simon színész-rendezővel beszélgettünk.
Talán nincs annál fontosabb, mint a felnövekvő nemzedék edukációja. Míg a hetvenes, nyolcvanas években sok legendás gyerekfilm készült Magyarországon, mint például a Macskafogó és az Égigérő fű, addig az elmúlt húsz-harminc évben gyakorlatilag nem készült film gyerekeknek. Amerikai filmeket előszeretettel fogyasztunk, de azok teljesen más kulturális közegben játszódnak, más humoruk van, mások a karakterek. A minőségi gyerekfilmek nagy része pedig egyáltalán nem jut el hozzánk, miközben azok értékteremtő, izgalmas kulturális értékeket képviselnek a gyerekek számára.
A Cinemira Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál immáron harmadik éve hivatott ezt a szegmenst pótolni. 2020 áprilisában a fesztivál keretein belül a gyerekek filmeken keresztül ismerhetik meg a világ különböző kultúráit. A háromnapos gyerekfilmünnepen több mint nyolcvan országból több száz, kifejezetten gyerekeknek szóló film látható majd.
Szabó Simon, akinek minden filmjében központi szerepet kapnak a gyerekek és a fiatalok, vallja, arra kell odafigyelni, hogy milyen kérdésekkel állnak elő a gyerekek, mi az, ami őket foglalkoztatja bizonyos életkorban, és hogy ezeket hogy lehet integrálni az aktuális projektekbe. Fontos, hogy a gyerekek tudatosan készítsenek képeket, és vizuálisan meséljenek. A vizuális kultúra kialakítása elemi küldetés, az oktatásban pedig elvárható lenne, hogy a digitalizáció a tantervbe illesztve segítse a gyerekek digitális fejlődését is.
„Nagyon fontos kérdés, hogy mit tudunk mi most a gyerekekről és a tinédzserekről, akik egy elképesztő hatalmas, nyílt prérin szárnyalnak az internet és kommunikáció világában, amelyet azok a felnőtteknek, akik alkotnak, nagyon kis része lakta be úgy, mint ők” – mondja Kurdy-Fehér János. A Ruben Brandt, a gyűjtő általános filmnek készült, nem kimondottan tiniknek,de az OkosMozi platformon új fény derült a művészetekre, Ruben Brandt példáján keresztül lehet leporolni a képzőművészetről a múltszerűséget, és elevenné tenni egy elit kultúrát, hogy erre a gyerekek is figyeljenek. Új filmjük, melynek munkacíme Mumus, a műanyagkirály, rendkívül fontos kérdéseket vet fel a hatalomról, a kultúra megőrzéséről és a belső merészségről.
Ebben a képfókuszú világban rendkívül fontos, akár társadalomtudományi kérdés is lehet az, ami a filmművészet műfajához kapcsolódik. Remélhetőleg ezt felismerik a döntéshozók, és ennek tudatában figyelnek oda a fiatalokra, gyerekekre, és mindenkinek lesz lehetősége arra, hogy ehhez az edukációhoz és építkezéshez hozzájáruljon.
A podcastet ide kattintva lehet meghallgatni, a hetedik epizód errefelé található.
A következő adás december 10-én jelenik meg.
film | szabó simon | podcast | highlights of hungary
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!