A klasszikus Miniből az oxfordi gyárban építenek elektromos autót

Az elektromos hajtásúvá alakított veterán autók egyre divatosabbak, és most a MINI is beszállt ebbe az üzletbe: az oxfordi gyár speciális műhelyében építenek villanyautókat az ikonikus ősmodellből.

A MINI-nél úgy tartják, hogy ha Alec Issigonis ma tervezné a klasszikus Minit, akkor azt minden bizonnyal elektromos motorral képzelné el. A takarékos üzemeltetés és a kiemelkedő vezetési élmény ugyanis már 1959-ben, az eredeti kisautó bemutatásakor a két legfőbb erényének számított. A most indult Recharged projekt pedig lehetőséget teremtett arra, hogy a klasszikus Mini sikertörténete a huszonegyedik században is folytatódjon.

Az elektromos hajtású klasszikus Mini ötlete nem egészen új,

a brit prémiummárka már 2018-ban, a New York-i autószalonon bemutatta a tisztán elektromos hajtással szerelt prototípust. Az egyetlen példányban készült kisautó annyira kedvező fogadtatásban részesült, hogy több angliai műhelyben követték a példáját, az oxfordi gyárban pedig elkezdtek dolgozni egy utólagosan megrendelhető és beépíthető hajtáslánc fejlesztésén.

Mivel a történelmi örökség megőrzését a MINI-nél is fontosnak tartják, ezért a projekt során a mérnökök

minden átalakítást úgy váltottak valóra, hogy azok bármikor visszaalakíthatók legyenek.

Az építés során megjelölik, és gondosan ápolva eltárolják a Mini eredeti benzinmotorját, hogy ha a tulajdonosa később úgy dönt, akkor bármikor beépíthető legyen, és a kisautó úgy működjön vele, mint új korában.

A Mini orrába kerülő elektromos motor 122 lóerős teljesítményre képes,

ezzel a kisautó fürgébb lett a benzinmotoros ősénél, 9 másodperc alatt gyorsul fel nulláról százra. Az akkumulátor kapacitása nem derült ki, de azt elárulták, hogy egy feltöltéssel 160 kilométert lehet megtenni, és a töltése egészen gyorsan, 6,6 kilowattal lehetséges, akárcsak bármelyik modern elektromos autóé. A Mini ezzel megőrizte a legendássá vált gokartos vezethetőségét.

A műszerfalat úgy alakították át, hogy a sebességen kívül a hajtáslánc hőmérsékletét és a megtehető hatótávolságot is le lehessen olvasni róla. Az elektromos Mini legnagyobb előnye mégsem az azonnali gyorsulás és a szinte zajtalan működés, hanem az, hogy

az emissziómentes kisautóval a nagyvárosok zöld zónáiba is be lehet hajtani külön díj megfizetése nélkül.

Az elektromos Mini ezzel Londonban az Oxford Street és a Piccadilly Circus nevezetességei között is pózolhat.

Az elektromos hajtás már nem ismeretlen a modern MINI vevőinek, hiszen ma minden ötödik modellt konnektorról tölthető változatban rendelnek meg. A Recharged projekt segítségével a klasszikus Mini élettartama még évtizedekkel kitolható, és az ikonikus kisautó úgy kezdhet új életet, és ismertetheti meg tulajdonosával a jövő technológiáját, hogy közben az imádott értékeit is maradéktalanul megőrzi.

Stílusos megújulás

A MINI csak látszólag néz ki változatlanul évtizedek óta, valójában mindig is haladt a korral, és nem maradnak el az új ötletek sem, amelyekbe Oliver Heilmer dizájnfőnök avatott be a vele készült interjúban. A modern MINI pedig, akár elektromos autóként, akár vászontetős kabrióként nézzük, örök kedvence a márka rajongóinak.

mini | elektromos autó | mini cooper | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom