Mindez persze csak akkor érvényes, ha az utasok követik az előírásokat.
A londoni és a hasonló metróvonalak "alacsony kockázatúnak" minősültek a Covid-19 terjedése szempontjából egy új elemzés szerint.
A Leedsi Egyetem, a Védelmi Tudományos és Technológiai Laboratórium (DSTL) és a Manchesteri Egyetem közös tanulmánya megállapította, hogy a metrókocsikban – amelyekről korábban azt tartották, hogy "szuperterjesztő" környezetnek számítanak – "meglehetősen alacsony a kockázata annak, hogy az utasok elkapják a vírust".
A kutatók egy csoportja londoni metrókocsit idéző számítógépes szimulátort épített, hogy azon keresztül bemutassa, hogyan terjedhet a vírus utasról utasra. A modell szimulálta a vírus elkapásának kockázatát a levegőben terjedő részecskékből, méghozzá két utas közötti kétméteres távolságot megtartva, továbbá a fertőzött felületek érintése után. Az eszköz segítségével a kutatók nyomon követték a vírus útját és megállapították, hogy fertőzött felület érintése esetén nagyon kicsi az átvitel esélye, ami ráadásul gyakori kézmosással és az arc érintésének kerülésével tovább csökkenthető.
A kutatócsoport arról is beszámolt, hogy a rövid menetidő, az alacsonyabb zsúfoltság, a jó szellőzés és az arcvédő maszkok használata a világjárvány idején mindenhol viszonylag alacsony kockázatú környezetet eredményezett volna.
"Minden olyan helyen, ahol az emberek egymással érintkeznek, fennáll a vírusátvitel kockázata, és ez alól a tömegközlekedés sem kivétel. Ha az utazások rövidek és a szerelvények nem túlzsúfoltak, a kocsi pedig jól szellőzik, akkor a rizikó meglehetősen alacsony" – mondta a kutatást vezető Catherine Noakes professzor, aki szerint az arcot eltakaró maszk viselése jelentősen csökkentheti a vírus terjedésének kockázatát, különösen azért, mert a nap bizonyos időszakaiban a metrókocsikban nehezebb lehet a távolságtartás.
Noakes professzor azonban hangsúlyozta, hogy az alacsony kockázat csak abban az esetben érvényes, ha az emberek betartják a távolságtartásra és a maszkviselésre vonatkozó szabályokat.
Egy másik kutatás szerint egészen minimális a Covid–19-nek való kitettség kockázata egy olyan repülőjáraton, melyen valamennyi utas negatív teszttel rendelkezik.
(Forrás: Independent, fotók: Getty Images)
fertőzés | covid | elkapás | metró | tömegközelekdés | vírus
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!