Megnyílt a Mercure Hotel Debrecen belvárosában, a Kossuth tér közvetlen közelében. A BORD Építész Stúdió tervezte szállodaépület nyitottságával és érdekes tömegalakításával környezetének megújulását kezdeményezi, nem hiába a tekinti a város az épületet a fejlődés egyik jelentős szimbólumának.
Debrecen belvárosának ikonikus, műemléki épületei mellett, az Aranybika Szálló és a Református Nagytemplom szomszédságában kapott helyet az újonnan nyílt Mercure Hotel. A magas minőségű, négycsillagos szálloda hiánypótló beruházás, mely kiszolgálja a dinamikusan fejlődő városba érkező növekvő számú turista és üzleti utazó igényeit.
Az épület a Bajcsy-Zsilinszky utca – Pásti utca – Hatvan utca – Piac utca által határolt tömbben, az Aranybika Szálló mögötti foghíjas, leromlott állapotú, erősen rehabilitálandó területen kapott helyet. A három telek összevonásával létrejött, mintegy 3400 négyzetméteres területen a szabályozás teljes beépíthetőséget engedélyezett, valamint zártsorú utcai megjelenést írt elő.
Mivel a városrendezés hosszútávú koncepciója az volt a tömböt illetően, hogy gyalogos passzázsok létesítése által megnyissa a tömb belsőt a járókelők számára, folytatva ezzel a Piac utcán kialakult barátságos városi hangulatot, ezért fontos volt, hogy
a hotel az elegáns utcai homlokzat mellett a tömb belső felé is igényes megjelenéssel kapcsolódjon.
Az építészeti koncepcióban megfogalmazott épületforma egyszerre felel meg a zártsorú, városias megjelenés követelményeinek és oldja annak szigorú rendjét is. Az utcaszinti területeket laza, határok nélküli terekként kezeli, melyet egy nagy áttört előtetővel választ el a felépítménytől. Az előtetőn, mint egy kalap karimáján ül a hotelszobák négy szint magas tömege, mely a szomszédos tűzfalak között kanyarogva, kígyó-szerűen tekereg.
Az előtető és a felépítmény egységes kompozíciót alkot:
a homlokzati lyukarchitektúra a vízszintes áttörésekben is visszaköszön, amely minden irányból érdekes megjelenést kölcsönöz az épület számára. A nyílászárókhoz kapcsolódó és a tartószerkezetben megjelenő ferde vonalak tovább fokozzák a dinamikus hatást. A szokatlan tömegalakításnak köszönhetően az épület nemcsak két teljes értékű homlokzattal nyit az utca és tömbbelső felé, de izgalmas, felülnézeti perspektívát is nyújt.
Az épület U alakban kígyózó tömege egy kis teresedést ölel körbe, amely az utcához kapcsolódóan oldja a zártsorú beépítés feszességét. Erről a fedett-nyitott külső térről nyílik az épület bejárata. Az utcaszinti belső terek a földszinten üvegfallal kapcsolódnak a közterülethez, elmosva ezzel a külső és a belső közti határokat.
A függönyfal a sarkokon ívesen lekerekített, vonalvezetése szabálytalan, így határol le intim tereket kinn és bent egyaránt.
Belépve az épületbe a recepció, lobby és lounge egybenyíló terei fogadnak. Itt található egy 120 fő kapacitású étterem és egy hasonló kapacitású szekcionálható konferenciaterem is.
A kiszolgáló funkciók, mint konyha, raktárak, személyzeti területek a földszint északi szervíz zónájában kaptak helyet, önálló bejárattal a hátsó gazdasági udvar felől. Az épület keleti telekhatárán egy új passzázs kapott helyet, ami a város jövőbeli terveihez illeszkedve feltárja a tömbbelsőt a Bajcsy-Zsilinszky utca felől.
A nyugati telekhatáron pedig egy hangulatos éttermi terasz nyit a majdani gyalogos területek irányába.
A nyitott, nyüzsgő földszinti tereket egy karakteres, áttört előtető zárja le, amely szinte az egész telket lefedi. Ezen lapostető felett kapott helyet a hotel 135 szobája és 20 apartmanja, melyek belsőépítészetét a Debreceni Virágkarnevál látványa inspirálta.
Az épület tetején, lamellás zajvédő fallal határolt területen belül kapott helyet a gépház és légkezelők. Az épület fűtését részben hőszivattyú, részben távfűtési rendszer biztosítja. A szükséges parkolóhelyek az épület alatt kialakított egy szint mélygarázsban kerültek elhelyezésre.
Fotók: Palkó György
szálloda | mercure hotel | bord építész stúdió | debrecen
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!