Ha azon gondolkodsz, hogy idén külföldre költözöl, érdemes először ezt a tanulmányt átnyálaznod – különösen akkor, ha gyerekeid vannak.
A Mental State of the World Report a maga nemében a legkomolyabb tanulmány, amely a világ harmincnégy országában vizsgálja a mentális egészségi állapotot. Ha tehát új életet kezdenél valahol máshol, érdemes ebből a szempontból is áttekinteni az esetleges opciókat.
A dolgozat elkészítéséhez a mentális jóllét öt különböző területét elemezték a kutatók, köztük az általános hangulatot és a kilátásokat, a szociális érzékenységet (hogyan viszonyulunk önmagunkhoz és másokhoz), valamint a lendületet és a motivációt.
A Sapiens Lab nonprofit kutatószervezet által készített tanulmány 223 ezer válaszadó adatait gyűjtötte be a világ minden tájáról. A kutatók valamennyi résztvevőt arra kértek, hogy töltsenek ki egy anonim kérdéssort, és egy kétszáz pontos skála alapján – a szorongástól a boldogságig – határozzák meg a jóllétüket. Az egyes országok eredményeit összehasonlították, hogy aztán nyomon követhessék, hogyan tér el a világ különböző pontjain az emberek mentális egészségi állapota. A jelentés Latin-Amerika, a Közel-Kelet, Afrika, Európa és a nagyobb, angol nyelvterületű (USA, Kanada, Egyesült Királyság, Ausztrália és Új-Zéland) országokat tartalmazza.
Mit fedeztek fel a kutatók?
Nem meglepő módon a koronavírus-járvány idején világszerte romlott a mentális egészségi állapot. A 2020-as nyolc százalékos visszaesés után 2021-ben tovább redukálódott, de valamivel lassabb, három százalékos ütemben.
Egyes országokban erős összefüggés mutatkozott a Covid-intézkedések szigora és a mentális egészség csökkenése között, különösen a 18-34 éves korosztályban.
Angol nyelvű országban élsz? Akkor a mentális egészséged valószínűleg rosszabb lesz
Az egyik legérdekesebb ténynek az tűnt, hogy a mentális jóllét mutatója összességében az angol nyelvű országokban bizonyult a legrosszabbnak. Ezzel szemben a latin-amerikai és más európai országokban az egyik legjobbnak.
Meglepetésnek számít, hogy az egy főre jutó magasabb GDP-értékkel rendelkező országokban rosszabb a helyzet, mint az alacsonyabb GDP-t felmutató országokban.
Ez azt mutatja, hogy bár a gazdasági növekedés jó dolog, a folyton ezt hajszoló társadalmakban élni nem biztos, hogy jót tesz a mentális jóllétnek. Az individualizmusra és a teljesítménymutatókra nagyobb hangsúlyt fektető országokban ugyanis többen számoltak be negatív előjelű mentális állapotról.
Ami a vizsgálatban szereplő harmincnégy országot illeti, az Egyesült Királyságban volt a legalacsonyabb az érték, Dél-Afrikával holtversenyben. Mindkét ország válaszadóinak átlagos mentális egészségi pontszáma 46 százalék volt, míg a magukat szorongónak vagy küszködőnek mondók aránya 36 százalék.
Az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Írország szintén az utolsó tíz ország közé került az általános mentális jóllét tekintetében.
A latin-amerikai és spanyol nyelvű országok teljesítettek a legjobban, hat spanyol nyelvű ország került be ugyanis az első tízbe. Az európaiak közül három szerepel a top 10-ben: Spanyolország a második, Svájc az ötödik, Belgium pedig a nyolcadik helyen végzett.
Az első helyen Venezuela zárt, a mentális egészségi skálán lenyűgözőnek mondható 92 százalékos átlaggal. Szintén jól teljesítettek a közép- és nyugat-afrikai országok: a KDK, Nigéria, Kamerun és Elefántcsontpart mind bekerültek a húsz legjobb közé.
Na és a fiatalok?
A jelentés egyik legmegdöbbentőbb megállapítása az, hogy a fiatal korosztályhoz tartozók mentális jólléte világszerte továbbra is zuhanórepülésben van, a vizsgált országok mindegyikében csökkenés tapasztalható. A kutatók feltételezése szerint ez annak a következménye lehet, hogy "az internet uralta és egyenlőtlen világban" nőttek fel.
Ezzel szemben az idősebb generáció tagjainak mentális egészségét sokkal magasabb pontszámok jellemzik, a legfontosabb, angol anyanyelvű országokban a boldogság 70 éves korban éri el a csúcsot.
Ahhoz, hogy a mindennapok kihívásait sikeresen magunk mögött hagyhassuk, nemcsak fizikai erőre van szükségünk, hanem arra is, hogy fejben stabilak legyünk. Ha úgy érezzük, összecsapnak a fejünk felett a hullámok, érdemes kitisztítani az agyunkat, és új nézőpontból megvizsgálni a problémát. Van három remek megoldás, ami jelentős mértékben hozzájárulhat a mentális egészség megőrzéséhez.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
lista | legjobb | mentális egészség | országok | költözés | jóllét
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!