A legtöbb, az országból induló vonatra és repülőre teljesen elfogytak a jegyek.
Az elmúlt hétvégéig a Szentpétervárról Helsinkibe naponta közlekedő, nagysebességű vonat a néhány száz fős kapacitásánál jóval kevesebb utast szállított. Ám szombaton utasok hada töltötte meg a kocsikat, akik Oroszországból menekültek. Ezek az emberek “végleg elmennek - látszik a poggyászukról” – mondta Topi Simola, a Finn Vasutak személyszállítási részlegének vezető alelnöke a New York Times-nak.
A Budapesten élő Tatjana Erofgeva a rokonait látogatta meg Oroszországban, amikor elkezdődött az invázió – ő is felszállt az egyik vonatra. Mint mondta, ez az egyetlen út kifelé, miután a legtöbb ország lezárta a légterét az orosz légitársaságok előtt.
A gyorsasága miatt Allegro névre keresztelt vonat három és fél óra alatt teszi meg a nagyjából négyszáz kilométeres utat Szentpétervártól Helsinkiig. A járatot a két ország állami vállalatai, a Finn VR Group és az Orosz Vasutak közösen üzemelteti,
jegyet pedig jelenleg csak finn és orosz állampolgárok vehetnek rá.
Naponta két vonat indul Szentpétervárról, egy reggel, egy pedig délután, ami a járvány előtti járatsűrűségnek csak a fele.
Mint egy orosz állampolgár nyilatkozta, sok ember, köztük több barátja is nehezen tudja elhagyni az országot, mert nincs útlevele. “Sokan félnek a gazdasági helyzet miatt” – tette hozzá hangsúlyozva, hogy “sok orosz nem támogatja a háborút, és tiltakozni próbál, de sajnos a rendőrség most elég keményen lép fel.”
Egy másik férfi, Alekszej Trubetszkoj arról számolt be a Guardiannek, hogy
abban a pillanatban tudta, hogy mennie kell, amikor ébredés után a telefonjára nézett, és meglátta a támadás hírét.
Még aznap vett is egy jegyet Srí Lankára. Mint mondta, egyértelműnek gondolta, hogy a szörnyű invázió örökre megváltoztatja Oroszországot.
“Remélem, hogy visszatérhetek az országba, amelyet szeretek, de nem tudni, mi lesz ezután. Elveszik a jövőmet, az ország már nem lesz a régi” – mondta Trubetszkoj.
Sokan félnek a hadiállapot kihirdethetésétől is,
ami a férfi lakosság tömeges mozgósításával, valamint a határok lezárásával járhat. Volt olyan is, aki véletlenszerűen választott úti célt, és megvette az első, elérhető repülőjegyet.
A jereváni, isztambuli és belgrádi járatokra teljesen elfogytak a jegyek a légiszankciókat követő napokban, míg Dubajba egy útra a megszokott kétszázötven dollár (száztizenhétezer forint) helyett több mint háromezer fontot (majdnem másfélmillió forintot) kellett fizetni.
Egy moszkvai filmrendező arról számolt be, hogy a Seremetyjevói nemzetközi repülőtéren jócskán feltartották a hatóságok, mielőtt felszállhatott volna egy bakui járatra. A poggyászát átkutatták, és egy tisztviselő még a chatelőzményeit is átvizsgálta. Végül továbbengedték.
Nem meglepő, hogy eközben sorra mondják le a szervezők az orosz körutazásokat, és az üdülőhajók is kénytelenek megváltoztatni az útvonalaikat.
(Forrás: nytimes.com, theguardian.com, képek: Wikimedia Commons, Pixabay, Unsplash)
oroszország | oroszok | Allegro | szentpétervár | vonat | menekülés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!