Törvénybe iktatták: Európában elsőként kapott jogi személyiséget ez a tájegység

Jogalannyá vált a kontinens legnagyobb sós vizű lagúnája, a spanyolországi Mar Menor, amelynek élővilága régóta szenved a partmenti építkezések és mezőgazdaság okozta környezetszennyezéstől.

A kezdeményezés a lakosság köréből indult, mintegy hatszázezer ember támogatta a beadványt, amely nagyobb védelmet kért az élőhelynek. Miután a szenátus megszavazta a törvényt, a lagúna és a mellette található földközi-tengeri partszakasz összesen ezerhatszáz négyzetkilométeren különleges védelmet élvez:

törvényes képviseletét egy gondozói csoport látja el, amely az itt dolgozó tisztviselőkből, állampolgárokból és tudósokból áll,

akik azt remélik, hogy az intézkedés segít megakadályozni a terület további degradációját.

A törvény szerint a lagúnának joga van ahhoz, hogy „ökoszisztémaként létezzen és természetes módon fejlődjön,

védelmet élvezzen és helyreállhasson. A 135 négyzetkilométeres Mar Menort egy 22 kilométeres földnyelv választja el a tengertől, és többek között a veszélyeztetett európai angolnának ad otthont, ugyanakkor népszerű üdülőhely is.

Ami a konkrét intézkedéseket illeti: a lagúna helyreállítási tervének részeként a spanyol kormány többek között 20 millió eurós támogatást hagyott jóvá a közeli városok vízkezelésének javítására.

Új-Zéland volt az első ország, ahol földrajzi elem kapott jogi személyiséget, 2017-ben a  Whanganui folyónak biztosították ezt, majd egy esőerdő is megkapta az emberekével azonos jogokat.

(Forrás: Euronews, képek: Getty Images) 

Mar Menor | természetvédelem | spanyolország | lagúna

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom