A hajdani manhattani West Side Line magasvasút mentén kialakított High Line park adta ihletet a Twelve Architects stúdiónak, hogy átalakítsa Manchester egyik használaton kívüli vasútvonalának egy darabját.
A manchasteri Castlefield Viadukton egykor áruszállító vagonok zakatoltak át, de a város központi pályaudvarának 1969-es bezárásakor funkció nélkül maradt. Most azonban, hála a Twelve Architects stúdiónak és a National Trust természetvédelmi jótékonysági szervezetnek, újjászületett, hogy
példaként álljon arra, hogyan lehet megőrizni a terület ipari örökségét, miközben a természetet a városba költöztetik.
Ez a projekt csak ideiglenes, a National Trust azonban adományokat gyűjt, hogy a városnak állandó részévé váljon a lineáris oázis, miközben várja a lakosok visszajelzését. A park három zónára oszlik, amelyek a híd megújulásának folyamatán vezeti keresztül a látogatót attól az állapottól, ami volt, addig, ami a jövőben lehet.
A Sky Park bejárata kioszkkal, ülőalkalmatosságokkal és mosdóval várja a látogatókat, majd a második zóna következik, ahol még a híd viktoriánus szerkezete kerül a középpontba, hogy aztán a növényekkel és installációkkal díszített harmadik szakasz megmutassa az építményben rejlő lehetőségeket.
A különböző növényeket és bokrokat kopott acéledényekbe ültették, amelyek vöröses árnyalatúak a város ipari emlékeire rímelnek. Ott található többek között a Tudományos és Ipari Múzeum installációi, és helyet kapott egy rendezvénytér is, amelynek ablaka a viadukt érintetlen részeit keretezi. A park egyéves nyitvatartása alatt naponta száz embert várnak, a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Nem csoda, hogy London is szeretne egy saját High Line-t, mi is elfogadnánk itthonra ilyen átalakított közösségi tereket.
(Forrás: Dezeen, képek: David Bewick, Twelve Architects/Dezeen, Getty Images)
Castlefield Viadukt | high line | new york | Twelve Architects | manchester
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!