Ezt tesszük az egészségünkkel, ha a madarak énekét hallgatjuk

A korlátozó intézkedések eredményeként általánosságban véve elmondható, hogy csökkent a városi zajszennyezés, a fejünkben lévő hangzavar azonban a stressz és a bizonytalanság miatt egyre hangosabb. Ez pedig egyértelműen káros a mentális egészségre.

A természetbarátok új generációját adja a pandémia

Az elmúlt egy évben azonban a természet hangjai is felerősödtek, egyre több és változatosabb madárénekre lehetünk figyelmesek. Egy Nagy-Britanniában végzett kutatás szerint a madárdal hallgatása kifejezetten jótékony hatással van az egészségünkre. Az RSPB brit jótékonysági szervezet felmérése szerint a lezárások kevés előnnyel jártak, de egyértelműen pozitív hozadéka az, hogy az elmúlt évben elképesztően sok emberben éledt fel újra a természet szeretete.

"A természet lélekeledel nekünk, embereknek. A felmérés eredményei azt mutatják, hogy ebből a világjárványból a természetbarátok új generációja kerület ki" – mondja Beccy Speight, az RSPB vezérigazgatója.

Minél több a madárdal, annál jobb az emberi közérzet

Egy másik, tavaly év végén közzétett tanulmány azt is megállapította, hogy a természetes hangok – melyeket a szabadban hallunk – jelentősen befolyásolhatják jólétérzetünket.

A Kaliforniai Műszaki Egyetem kutatói egy túraútvonalon rejtettek el hangszórókat, és madárdalokat játszottak le az arra sétáló embereknek. A madárdalt halló túrázók a kirándulás végén jobb közérzetről számoltak be, mint azok, akik nem hallották az énekesmadarakat.

Sőt, minél változatosabb madáréneket hallottak a kirándulók, annál jobban érezték magukat.

A két kutatás azonban más szempontból is jelentős. Rámutat ugyanis arra, hogy mennyire fontos lenne békeidőben is drasztikusan csökkentenünk a városi zajszennyezést, és arra is, hogy a természetes hangokat védenünk kell a biodiverzitás és az emberi jólét érdekében.

Szereted a zöldet? Mi is. Mutatunk két könyvet, hogy jobb barátságba kerülj a szobanövényeiddel!

(Fotók: Pixabay)

madárdal | stressz | erdő | életmód | környezet | természet

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom