Samuel Peralta fizikus Lunar Codex projektje a világ százötvenhét országából több mint harmincezer művészeti alkotást repít a Holdra, hogy ott tárolja őket.
Összesen négy időkapszula megy, amelyek magazinokat, kiállításokat, albumokat, filmeket, videókat, podcastokat, regényeket, sőt verseket is tartalmaznak digitális formátumban. Az első, Orion Collection névre keresztelt gyűjtemény már a NASA Artemis 1 és a Space Launch System Orion űrszondán keresztül novemberben landolt is.
Hamarosan pedig további három küldetés során érkeznek meg az időkapszulák.
A Nova Collection várhatóan 2023 októbere és novembere között indul a Hold déli sarkába a SpaceX Falcon 9 / NASA CLPS-2 Mission Lander segítségével. A The Peregrine Collection – a harmadik időkapszula – 2023 novembere és decembere között érhet a Holdra a United Launch Alliance Vulcan Centaur / Astrobotic Peregrine Lander révén.
Az utolsó időkapszula, a The Polaris Collection a tervek szerint jövő novemberében indul a Nobile-kráterbe a SpaceX Falcon Heavy / Astrobotic Griffin Lander / NASA VIPER Rover segítségével.
A Lunar Codex digitalizációja során a NanoFiche nevű technológiát használják, melynek köszönhetően több százezer évig is megőrizhetővé válnak az archívumba került anyagok az utókor számára. A NASA is használt ehhez hasonló memóriakártyákat archiválási célokra az Orion űrszondáikon az Artemis 1 Holdra irányuló küldetése során 2022-ben.
A projekt célja az, hogy ember által létrehozott művészeti alkotásokat, irodalmi kincseket, zenét és filmeket telepítsenek a Holdra, hogy
amikor az emberek felnéznek az égre, a remény szimbólumaként jelenthessen meg.
Samuel Peralta úgy fogalmazott: mindig is álmodozott arról, hogy feljut a Holdra, ezt az álmát pedig megosztja azokkal a művészekkel, írókkal, költőkkel, zenészekkel és filmesekkel, akiknek szereti a munkáit. Meglátása szerint a Lunar Codex egy üzenet a jövőbe azoknak az utazóknak, akik valamikor megtalálják majd az időkapszulákat. Azt az üzenetet hirdeti, hogy a háborúk és a világjárványok ellenére az emberiség talált időt az álmodozásra és az alkotásra.
(Forrás: Desingboom, fotók: Astrobotic)
művészet | alkotás | hold | időkapszula | lunar codex
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!