Los Angeles egyik leghíresebb környéke már rég nem a film aranykoráról, a szélesvásznú álmokról szól. Plasztikfantáziák, ócska ajándéktárgyakat áruló boltok, rosszarcú, lecsúszott emberek, happy hourt hirdető pubok jellemzik a Hollywood Boulvardot. Ezt a bóvli miliőt azonban szerencsére felülírhatják azok a különleges épületek, melyek mai napig meghatározzák a negyed látképét, és ha csak kicsit is, de mesélnek egy szebb, dicsőbb korszakról. Ugyanígy a Los Angeles felhőkarcolóit felvonultató belvárosban is meg-megbújnak még az art deco-épületek, millió apró részlettel, pompás homlokzatokkal, lobbykkal.
Eastern Columbia Lofts
Türkiz, mélykék és arany terrakottával díszített az Eastern Columbia Lofts épülete, mely különösen a távolból vizsgálva uralja a környéket. A legtöbb jellemző art deco díszítőelemet felvonultatja magán: napszimbólumok, cikkcakkok, ék alakú minták, geometrikus alakzatok, növény- és állatminták is helyet kaptak. Lenyűgöző a főbejárat fölötti, kétemeletnyi magas ornamentáció is. Este az Eastern neonfelirat és az alatta található óriási óra kerülnek főszerepbe – az órán maga Bruce Willis is mászott, a Simlis és a szende egyik epizódjában.
A tetőterasz és a hozzá tartozó luxusigatlan tulajdonosa pedig nem más, mint Johnny Depp.
Pantages Theatre
1930-ban nyitotta meg kapuit a Pantages, s első ránézésre hiába húzódik meg szerényen, fontos helyszínről beszélünk.
Tizenegy éven át ott tartották az Oscar-gálát, 1953-ban, az első televíziós közvetítést is onnan indították.
Bár homlokzatán a folyamatos plakátolás miatt nehéz észrevenni a finomságokat, az igazi szenzáció mégis a jegypénztár és annak mennyezete. 2000-ben teljes felújításon esett át, következő évben épületmegőrzési díjat nyert. Jelenleg kizárólag színházként üzemel, nézőterén több ember fér el, mint akármelyik másik Broadwayen lévő színházban.
Sunset Tower Hotels
West Hollywoodban járunk, a Sunset Boulevardon, ahol 1931 óta magasodik a tizenöt emeletes, ikonikus épület, a város első földrengésbiztos háza.
Fénykorában olyan hírességek éltek lakosztályaiban, mint Frank Sinatra, Michael Caine, Marilyn Monroe és a mi Gábor Zsazsánk.
A részletgazdag Sunset Towerban manapság is tartanak nívós eseményeket, mint például Oscar-gála after party, ha viszont szállóvendégként érkeznénk, ennek megfelelően megkérik az árát: egy éjszaka a deluxe king szobában 180 ezer forint körül jár.
Griffith Obszervatórium
Nincs még egy olyan varázslatos hely Los Angelesben, mint a Griffith Obszervatórium. Az csak egy plusz, hogy remekül rálátni belőle a filmvilág legfontosabb feliratára, az 1933-as art deco-épület már kívülről is lenyűgöző minden domborulatával és eleganciájával együtt.
Méltóságteljesen a város fölé magasodik, összekapcsolja a világűrt és a földi jelent, és akkor még nem is beszéltünk a teljesen ingyenes látogatásáról.
Építészeti szempontból is fontos, ám interaktív, az egész világegyetemet bemutató tárlata és a távcsöves programok Amerika egyik legfontosabb látványosságává tették. Érdemes ott naplementézni és időt szánni az épületegyüttes minden nüansznyi részletére.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images, Unsplash, Pixabay, Sunset Tower Hotels)
los angeles | amerika | volt egyszer egy hollywood | usa | art deco | építészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!