Világszinten is a legnagyobbak között emlegették Liszt Ferenc nevét, nem csoda, hogy itthon egy egész fesztivált építenek a személye és szellemisége köré. Két héten át a zenetörténelem egyik kiemelkedő alakját méltatja a Müpa az október 7-22. közötti Liszt Ünnepen, melyen lényegében egymásnak adják a kilincset a világhírű fellépők. Ajánlunk néhány kihagyhatatlan dolgot.
A Liszt Ünnep nyitókoncertje
Egy nyitókoncertnek mindig megvan a maga sajátos bizsergése, október 7-én mindjárt egy különböző műfajok közötti átjárással tarkított izgalmas utazásra indulhatunk Fekete-Kovács Kornél vezetésével, a Modern Art Orchestrával, valamint a dzsessz és a klasszikus zene kiválóságaival.
Igazán különleges helyszínen (a Bazilikában) látható-hallható az egyik legvarázslatosabb személyiségű amerikai dzsesszénekesnő, Sherry Williams és a nagyszerű magyar szoprán, Horti Lilla, de ott lesz a zeneszerzőként és orgonaművészként egyaránt generációja vezető művészének számító Virágh András Gábor és a New York-i dzsesszélet meghatározó személyisége, az orgonista Brian Charette is.
Michael Volle áriakoncertje
Napjaink egyik vezető Wagner-énekeseként ismert Michael Volle Wotan és Hans Sachs figurájának megformálójaként jeles fesztiválokon, operaházakban és hangversenytermekben nyűgözi le időről időre a közönséget.
A Wagner Társaság jubileumi hangversenyén Schöck Atala lesz a partnere a legmeghatározóbb operaszínpadok visszatérő vendégének. A zenekart a nagyszerű Pinchas Steinberg dirigálja.
Janoska Ensemble: The Big B’s
A „klasszikus zene Beatles-e”, mondhatnánk rájuk,
hiszen a három pozsonyi születésű fivér egészen különleges módon teszi izgalmassá, maivá és minden ízében „janoskássá” a legnagyobb klasszikusok jól ismert mesterműveit, újragondolva a klasszikus zene méltán népszerű alkotásait.
A világsztárok kedvenceinek számító testvérek, és a sógoruk improvizációs játékára virtuozitás, a szellemesség és az üdeség egyaránt jellemző, legyen szó Mozart, Bach vagy Bartók műveinek sajátos átiratáról.
Halász Rita-est
„Kivel éltem eddig? Ki vagyok én, hogy ennyi ideig éltem vele?” Némi leegyszerűsítéssel ezekre a kérdésekre keresi a választ a Margó-díjas Halász Rita regényének főhőse. A legjobb első kötetes szerzőt díjazó rangos elismerés 2021-es nyertesének debütáló könyve, a Mély levegő ismét egy kivételes tehetségű írói bemutatkozás, egy sokat ígérő pálya magával ragadó nyitánya.
Halász Rita kíméletlen pontossággal tárja fel egy harmincas pár kapcsolatának alakulását és válságát, majd a súlyos szembesülésekkel terhes kivezető út állomásait. Ezen az estén a zene mellett az irodalom kerül a középpontba a Müpa üvegtermében, ahol a 30Y frontembere, Beck Zoli is feltűnik.
Jörg Widmann: Das Gesicht im Spiegel (Arc a tükörben) – magyarországi bemutató
Filmek és sorozatok hada járta már körbe a klónozás topikját, amely ezúttal egy kortárs opera formájában elevenedik meg. A modern témát feldolgozó előadást 2003-ban az év legfontosabb premierjének választották, a bécsi bemutató után pár héttel már nálunk is látható a Neue Oper Wien vendégjátéka.
Korunk egyik legelismertebb zeneszerzőjének és klarinétművészének első operája nemcsak a modern technológiákhoz köthető etikai kérdéseket feszegeti, hanem egy izgalmas érzelmi drámát is megjelenít.
Miklósa Erika és a Jazzical Trio
A Budapest Music Center október 17-ei koncertjén is összefutnak a műfajok:
egy dezsesszbanda és egy operaénekes találkozik, miközben beköszönnek a népdalok, a romantika és a kamarakompozíciók is.
A Jazzical Trio a Liszt Ünnepen a világhírű szopránnal, Miklósa Erikával izgalmas dalprogramot mutat be, melyen sokféle stílus és tónus, valamint – nem mellesleg – a költészet többféle árnyalata lesz még jelen. Bár műsoruk gerincét megkerülhetetlen magyar zeneszerzőink – Liszt, Kodály, Bartók – népdalfeldolgozásai és a négyszeres Oscar-díjas német-amerikai komponista, André Previn szerzeményei alkotják, a bostoni Berklee Schoolban végzett zongoraművész, Káel Norbert átiratában a dalok a dzsessz hangzásvilágával megfűszerezve, eddig sosem hallott formában születnek újjá.
Ravi Coltrane: Cosmic Music
Zenei időutazásra válthat jegyet, aki október 18-án este a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében foglal helyet, ahol a dzsessz nagyágyúja mutatja az irányt.
A jeles szaxofonos, zenekarvezető, producer és zeneszerző, Ravi Coltrane Ravi Coltrane rendkívül aktív zenei életében a lemezfelvételek, a koncertek és a komponálás viszi a főszerepet. Mindezek mellett tevékenyen ápolja, képviseli szülei művészi örökségét, pályafutása során először egy teljes esttel tiszteleg előttük.
(Fotók: Neményi Márton, Deborah Feingold, Mary Ann Halpin, Pintér Ádám, Kiss Krisztina, Marco Borgreve, Andreas Bitesnich, Gisela Schenker)
előadás | ajánló | koncert | liszt ünnep | liszt ferenc | program
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!