Lehet, hogy első ránézésre esetlennek tűnik ez a Lexus-makett, de mindjárt érthetővé válik, ha megtudjuk, hogy papírból hajtogatták négy hónap alatt.
A legtöbben örülünk neki, ha csákót, hajót vagy repülőgépet tudunk hajtogatni papírból. Aki elszántabb, megpróbálkozhat az origamival, de nem árt tudni, hogy a papírhajtogatás tradicionális művészetének japán mesterei olyan bámulatos kézügyességgel rendelkeznek, aminek elsajátításához egy élet is kevés volna. A skót képzőművész Kyla McCallum már másfél évtizede foglalkozik ezzel az alkotási formával, és most egy elég érdekes makettet alkotott.
Az origami művészete nagyfokú szaktudást és rendkívüli pontosságot igényel, akárcsak az autógyártás, ezért nem véletlen, hogy a Lexus kézműves szakemberei,
a takumi mesterek is papírhajtogatással tartják formában magukat.
Kyla számára különösen kedves a papír hajtogatása, de amikor a Lexus felkérte, hogy készítsen egy Lexus-makettet, akkor jött rá, hogy valójában mennyire bonyolult ívek rajzolják ki a karosszéria elemeit.
„Körülvesz bennünket a papír, de észre sem vesszük. Nem feltűnő, de számomra különlegesen kedves, mert fantasztikus formákat lehet belőle létrehozni. Nem lehet vele kapkodni: alkalmazkodni kell ahhoz, ahogy viselkedik”
– mesél a papírral ápolt kapcsolatáról a művész.
A makett tervezése egy hónapot vett igénybe, majd a hajtogatás további három hónapig tartott.
A karosszéria összeállítása után kezdődött az igazán precíz munka, a fényszórók, ablakok, díszítőelemek felhelyezése. A papírautó mintegy száz darabból áll, az elemek nagy részét a kétezer éves múltra visszatekintő klasszikus origami és a hetedik század óta alkalmazott kirigami, azaz hajtogatás és vágás technikájával alkotta meg, de időnként szükség volt egészen különleges fogásokra is.
A makett építéséről inspiratív videó készült:
A belső tér kidolgozása egyébként is nagy kihívást jelentett, hiszen Kyla
még az üléskárpit perforálására és a váltókart díszítő öltések kidolgozására is ügyelt.
Ezt a részletességű utasteret képtelenség volt elhelyezni a maketten belül, ezért különálló alkotásként született meg, hogy a legapróbb részletek is megfigyelhetők legyenek. Az 1:10 méretarányú papírmakett alatt pedig egy távirányítós autó rejlik, így a Lexus végig tud gurulni a papírvároson, amit szintén Kyla épített.
Autó-műalkotások
Az autózás és a művészet kapcsolata kiterjedtebb, mint gondoltuk volna. Nemrég egy francia divatmárka építette meg az egyedi Porsche 968 L’Art koncepciót, a BMW-nél pedig már évtizedek óta születnek alkotások az Art Car sorozatban, aminek egyik példányát nem más, mint Andy Warhol festette ki.
origami | lexus ux | makett | papír | lexus
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!