Péntektől lesz látogatható a csillagos égboltot, az égitesteket, az égbolt jelenségeit és objektumait bemutató, legszebb magyar asztrofotókból álló országos kiállítás Zalaegerszegen, a Gönczi Galériában.
A Csillag-Képek 2020 online tárlat tavaly októberben nyílt meg a Magyar Asztrofotósok Egyesületének szervezésében a Magyar Természettudományi Múzeumban – mondta Francsics László, az egyesület elnöke.
A hetven alkotó száz asztrofotóját bemutató tárlatot a pandémia miatt csak jelentős korlátozások mellett lehetett megtekinteni. A kiállítás képeiből összeállított vándorkiállítás első állomása a zalai megyeszékhely, ahol a látogatók a járványügyi szabályok betartása mellett már beléphetnek a kiállítóterembe.
A Gönczi Galériában negyven asztrofotót mutatnak be.
A tárlat hármas tematika szerint épül fel: az asztrotájképek együtt ábrázolják a földet és az eget. A gyönyörű természeti vagy épített környezet fölött láthatjuk a Tejutat, a csillagos égbolt részeit, a szabad szemmel is jól érzékelhető csillagászati jelenségeket. A másik kategóriában a nagytávcsöves fotókon a Naprendszer objektumait örökítették meg: gyönyörű krátereket, a nap- és a holdfogyatkozást, a Marsot és a Vénuszt. A mély-ég, a mélyűr világa témakör a szabad szemmel nem látható, távoli égitesteket mutatja be. A képeken galaxisok, csillagködök, csillaghalmazok, elvarázsolt színű és lenyűgöző formavilágú objektumok sokasága látható.
A zalaegerszegi vándorkiállításon húsz-harminc alkotó fotója került a falakra, többségük a régióban, a városhoz közeli tájékon él és dolgozik.
A legsikeresebb asztrofotósok sok időt, energiát fordítanak a fényképezésre, műszaki ismeretekkel rendelkeznek, ismerik a csillagászati képrögzítés eszközeinek működését. Megküzdenek az időjárással, hiszen borult időben nem lehet asztrofotózni, a csillagászati ismeretek birtokában az égen is jól tudnak tájékozódni. Figyelemmel kísérik a holdfázisokat, mert telihold idején, amikor a fényes az ég, nehéz jó felvételeket készíteni – ismertette a részleteket Francsics László.
Kiemelte, a magyar asztrofotósok a világban is megállják a helyüket, képeikkel a nemzetközi kiállításokon is rendszeresen megjelennek. A három éve alapított egyesület legfontosabb célja, hogy összegyűjtse az asztrofotókat és bemutassa a nagyközönségnek. Az asztrofotósok munkáját tudásátadással és nagyteljesítményű távcsövek építésével segítik, egy Somogy megyei településen (ahol a legalacsonyabb a fényszennyezettség) sötétegű észlelőhelyet hoznak létre.
A zalaegerszegi vándorkiállítás június 25-ig tekinthető meg a Gönczi Galériában, a Csillag-képek 2020. elnevezésű országos tárlat teljes anyagából pedig önálló kötet készült.
(Forrás: MTI, fotók: Pixabay, illusztrációk)
ajánló | magyar | kiállítás | zalaegerszeg | legszebb | tárlat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!