A World’s Best Vineyards idén is összeállította a világ legjobb szőlőbirtokainak listáját, amelyek nemcsak felejthetetlen élményt és kiváló borokat kínálnak, de többségében építészeti remekművek is.
A díjátadót a spanyol Rioja borvidéken tartották, ahol a második helyezett pincét találjuk, de az első díjat egy argentín borászat, az Andok lábánál fekvő, mendozai Catena Zapata vitte el, amelyet Dél-Amerika Grand Cru-jaként emlegetnek.
A maja piramisra hasonlító borászatot a kontinens ősi templomai ihlették, ami pedig a borokat illeti: malbecet, cabernet sauvignon-t és chardonnayt kóstolhatunk három, különböző túra keretében, melyek közül az egyiken, melynek Blending Games, Keverő játék a neve, egy napra megízlelhetjük a borászkodást, és valami egyedit alkothatunk a különleges nedűkből.
A második helyen a Bodegas Marqués de Riscal végzett, melynek rózsaszín-arany titániumtetős épületét Frank Gehry tervezte a régió boraitól inspirálódva.
Ez már önmagában is különleges élmény, amit a benne található, Michelin-csillagos étterem csak tovább fokoz.
A harmadik helyre a chilei Cachapoal-völgyben található VIK került, amely az innovációt és a tudományt helyezi tevékenységének középpontjába. Miután két évig kereste az optimális helyet a bortermeléshez, Alex és Carrie Vik 2004-ben a Cachapoal-völgy Millahue nevű szegletében állapodott meg, melyet az őslakosok "arany helyként" tartanak számon.
Similjan Radic építészmérnökkel együttműködve korszerű, de a vadregényes környezetbe illeszkedő pincészetet hoztak létre, és a környezet iránti elkötelezettég abban is megnyilvánul, hogy a borászat 4300 hektárjának nagy része természetvédelmi terület őshonos növény- és állatvilággal.
Az ötvenes listára két magyar pince is felkerült, mindkettő Tokajból. A Szepsy pincészetet a 35. helyen, a Disznókő Szőlőbirtokot pedig a 45. helyen találjuk.
A leírás szerint a Szepsy család az 1500-as évek óta borászkodik Tokajban, és állítólag ők palackozták az első aszúbort is 1631-ben. A Szepsy-generációk az idők során több mint háromszáz furmintvariációt azonosítottak.
A Disznókő a tokaji borászat rendszerváltás utáni reneszánszának élvonalába tartozik, a Zempléni-hegység lejtőin, az Alföldre néző tökéletes fekvésű, száraz, ásványos fehérborairól és kiváló édes aszúiról híres.
Magyarországon egyébként található néhány olyan pincészet, amelyről első ránézésre talán nem is gondolnánk, hogy nálunk van, de a közelben is találunk érdekességeket.
(Forrás: Irish News, World's Best Vineyards, képek: Getty Images, Disznókő Tokaj/Facebook, VIKwine/Facebook, Szepsy/Facebook)
pincészet | szőlőbirtok | szőlészet | borászat | legjobb | pince
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!