Dán sarkvidéki kutatók szerint felfedezték a világ legészakibb szigetét Grönland partjainál.
A Koppenhágai Egyetem tudósai kezdetben azt hitték, hogy az 1978 -ban felfedezett szigetre, Oodaaqba érkeztek, ám a valóságban egy addig ismeretlen helyen kötöttek ki.
"Meg voltunk győződve arról, hogy a sziget, amelyen állunk, Oodaaq, amelyet addig a világ legészakibb szigeteként regisztráltak" – mondta Morten Rasch expedícióvezető, az egyetem földtudományi és természeti erőforrás-gazdálkodási tanszékének munkatársa. Hozzátette, hogy amikor a szigetről és annak koordinátáiról a közösségi médiában fotókat tett közzé, számos amerikai szigetvadász jelezte, hogy a megállapítása valószínűleg téves.
A még elnevezésre váró sziget Oodaaqtól északra található. Az egyetem szerint a mindösszesen 30x60 méteres, apró szigetet az északi sarkvidék jégtakarójának eltolódása miatt fedezték fel, ugyanakkor nem tekintik az éghajlatváltozás következményének. Rasch elmondása alapján a sziget elsősorban iszapból és kőből áll,
és véleménye szerint nem lesz hosszú életű, mivel egy erős vihar következtében bármikor el is tűnhet.
Bár a kutatók szerint a sziget felfedezése nem a klímaváltozás miatt történt, nem szabad elfelejtenünk, hogy annak következményei sajnos időről időre hatással vannak az északi világ klímájára is, az elmúlt években felerősödő hőhullámok pedig a vártnál nagyobb károkat okoztak. Grönland ennek ellenére továbbra is lenyűgöző – ezt pedig Jan Erik Waider fotói is igazolják.
(Forrás: Euronews, fotók: Unsplash)
északi sark | utazás | kutatócsoport | grönland | expedíció | északi-sarkvidék
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!