Akinek a munkája megköveteli a sok-sok utazást, nyilván tisztában van vele, milyen költségekre számíthat egy üzleti út során. Most azokat a városokat soroljuk fel, ahol a legnagyobb kiadásokkal kell számolni.
Egyes városok ugyanis jóval drágábbak az átlagnál. Akár ebédelni állunk meg az út során valahol, akár egy üveg vizet veszünk a boltban, a különbségek megdöbbentőek lehetnek. Nem árt tehát előre számolgatnia annak, aki a következő üzleti útját külföldre tervezi.
Ebben lehet segítségünkre az ECA International által felállított lista, amelyen a legköltségesebb városok szerepelnek. Figyelembe veszik például az átlagos szállásköltségeket, a várható közlekedési kiadásokat, taxiárakat és persze az étkezési költségeket is. Ezt a rangsort minden évben elkészítik, ezért azt is érdekes megfigyelni, miképpen alakult a sorrend tavalyhoz képest.
New York az élen jár
Trónfosztás nem történt, az első helyen 2018-ban és idén is New York végzett, ott számíthatunk tehát a legtöbb kiadásra egy üzleti út folyamán. Ennek elsődleges oka az, hogy rendkívül drágák a hotelszobák.
Ami a többi amerikai várost illeti, tavaly New York mellett csupán Washington fért fel a tízes listára, idén azonban Los Angeles és San Francisco is feliratkozott. Ez tehát azt jelenti, hogy – az ECA rangsora alapján – a világ tíz legdrágább városa közül négy az Egyesült Államokban található.
A feltörekvő Izland
Az egyik legérdekesebb fejlemény tavalyhoz képest az izlandi főváros, Reykjavík megjelenése a listán.
Úgy tűnik tehát, hogy a világ legészakibb fővárosa nem csak a turisták számára költséges, hanem az utazó üzletemberek számára is annak számít. A kettő persze összefügg, mivel egyre több turista érkezik oda, a kereslet egyre nagyobb, a hotelek árai pedig emelkednek, ráadásul a megélhetési költségek is magasak.
London épphogy, de lemaradt
Szintén érdekes, hogy London idén nem került fel a listára. Az ECA elemzője szerint nehéz megjósolni, hogy a jelenlegi instabil politikai helyzet miképpen befolyásolja majd az árakat. Az is elképzelhető, hogy London kevésbé lesz vonzó a vállalkozások számára, ezért a hotelárak csökkenhetnek is.
Azok a drága svájci városok
Ami viszont kevésbé meglepő, hogy a svájci nagyvárosok továbbra is igen drágák. Genf az előkelő második helyen szerepel New York mögött, tehát egyértelműen a legköltségesebb európai úti célnak számít, ha üzleti útról van szó.
A dobogó harmadik helyén szintén egy svájci város, Zürich szerepel, de Bázel és Bern is helyet követelt magának a listán, tehát a tíz legdrágább város közül négy svájci, ami azért igencsak figyelemreméltó jelenség.
Összességében a négy svájci település és Reykjavík mellett még Párizs iratkozott fel az európai nagyvárosok közül, plusz az említett négy amerikai metropolisz.
Ez is érdekelhet:
(Képek: Unsplash, Getty Images)
utazás | költségek | usa | település | amerika | város
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!