Egy szoftverszolgáltató és tanácsadó cég összevetette, hogy milyen költségekkel kell számolniuk az odaköltöző külföldieknek az egyes világvárosokban.
Az ECA International a jellemzően külföldiek által lakott területeken elemezte a fogyasztási cikkek és szolgáltatások árait és a bérleti díjakat. Összesen 120 ország 207 városa került be a rangsorba.
Tavalyhoz képest New York és Hongkong helyet cserélt, így már az amerikai városban a világon a legdrágább az élet. Bár az ázsiai városokban általában most költséghatékonyabban élhetünk, mint tavaly, mert más régiókhoz képest alacsonyabb az infláció, Szingapúr mégis ellentmond ennek a tendenciának, mert a tavalyi tizenharmadik helyről az ötödikig száguldott fel, ami nagyrészt a szállásköltségek jelentős növekedésének köszönhető.
Ennek mozgatója pedig az, hogy miután a régió többi központjához képest korábban lazítottak a koronavírus-korlátozásokon, igencsak megnőtt a bérlakások iránti kereslet. De a legnagyobb ugrást Isztambul esetében látjuk, amely a nyolcvan százalékos áremelkedésnek köszönhetően 95 hellyel feljebb, a 108.-ra került.
A felmérésből az is kiderült, hogy a dubaji bérleti díjak az oroszok beáramlásának köszönhetően csaknem egyharmadával emelkedtek, ez pedig a tizenkettedik helyre emelte a várost.
Az euróövezeten belül a helyszínek közel kétharmada (61 százalék) lépett előre a rangsorban, köztük Dublin, amely a magas inflációnak köszönhetően hat hellyel előrébb, a 38.-ra került.
A francia városok az alacsonyabb infláció miatt kerültek hátrébb a listán, a norvég és svéd települések az országok valutáinak gyengülése miatt csúsztak lejjebb.
Európa legdrágább városai így most ezek:
- Genf
- London
- Zürich
- Bern
- Koppenhága
- Moszkva
- Oslo
- Luxemburg
- Dublin
- Amszterdam
- Stavanger
- Bécs
- Párizs
- Hága
- Stockholm
- München
- Reykjavík
- Helsinki
- Berlin
- Frankfurt
Az amerikai városok viszont az erősebb dollár és a magas infláció miatt előrébb kerültek, így jutott be San Francisco az első tízbe. Ez pedig a világ húsz legdrágább helye a külföldieknek:
- New York
- Hongkong
- Genf
- London
- Szingapúr
- Zürich
- San Francisco
- Tel-Aviv
- Szöul
- Tokió
- Bern
- Dubaj
- Sanghaj
- Kuangcsou
- Los Angeles
- Sencsen
- Peking
- Koppenhága
- Abu-Dzabi
- Chicago
Ha turistaként utazunk, a lista egy kicsit másképp fest, ezek pedig a legolcsóbb mediterrán városok.
(Forrás: Bloomberg, képek: Getty Images, Unsplash)
külföldieknek | legdrágább | expat | legdrágább városok
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!