Völgyzugoly mesebeli tájként jelenik meg a mozivásznon, Svájcban azonban rábukkantunk arra a parányi településre, amely a megszólalásig hasonlít a legendás filmből ismert vidékre.
Gyakran merítünk ihletet abból a szépségből, ami körülvesz bennünket, legyen szó utazásról egy egzotikus, távoli helyre, vagy egy verssorra, ami felébreszt valamit a lelkünk mélyén. A Gyűrűk Ura megalkotása során J.R.R. Tolkient állítólag Svájc varázslatos tájai inspirálták.
Középfölde életre kel
Völgyzugoly fantasztikus világa Lauterbrunnen néven ismert kisváros mintájára született meg. A falu mögött egy magas vízesés zúdul le a hegyről, a csendes, nyugodt völgyet pedig féltve óvják a hegyek, menedéket nyújtva bárki számára, akinek szüksége van a védelemre. A városon keresztülkanyargó patak, a domboldalba épített, szerény házak, a hegyekre nyíló panoráma pontosan olyan, mint a tündék földje.
Lauterbrunnen összesen hetvenkét vízesésnek ad otthont, ami csak fokozza éteri jellegét.
A hobbit útja Völgyzugolyból
Miközben a gondolataink már Középfölde körül kavarognak, jusson eszünkbe az is, lehet, hogy Tolkien is ott kezdte saját utazását A Gyűrűk Ura világába.
Tolkien 1967-ben ezt írta fiának, Michaelnek:
Örülök, hogy megismerted Svájcot, és különösen azt a részét, amelyet valaha a legjobban ismertem, és amely a legmélyebb hatással volt rám. A hobbit útja Völgyzugolyból a Ködhegység túloldalára, az én 1911-es kalandjaimon alapul.
Így A Gyűrűk Ura egyik legfestőibb és leglélegzetelállítóbb világa, Völgyzugoly koncepciója mögött meghúzódó titok lelepleződöttt. De nem csak a Ködhegység leírásáról szóló rész az egyetlen összefüggés, ami a legendás kötet és filmes adaptáció, valamint Svájc között húzódik.
A filmesztéták szerint A Gyűrűk Ura: A gyűrű szövetsége című filmben a piramis alakú hegy a valóságban a Jungfrau.
Lauterbrunnen felfedezése
Völgyzugollyal ellentétben Lauterbrunnen felfedezése sokkal könnyebb, hiszen vonattal és autóval is könnyen megközelíthető.
A falu mellett, a főúton található parkoló tökéletes kiindulópont a környék felfedezésére. Maga a város parányi, csupán 2500 embernek ad otthont, így valóban néhány óra alatt bejárható, csendes éttermei pedig teljessé teszik az utazást.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)
Lauterbrunnen | könyv | Svájc | utazás | hobbit | nagy sztori
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!