Skócia legelszigeteltebb sarkát idézi meg a Land Rover

Islay szigetéről kapta a nevét a Land Rover legendás terepjárójának legújabb különkiadása. Az eredeti Defender gyártása már régen befejeződött, de néhány korábban készült példányt átépítenek ehhez a különleges limitált szériához, aminek a whiskyhez is van köze.

Skócia egyik legjellegzetesebb, mégis legkevésbé ismert szigete Islay. A Hebridák szigetei közül a legdélebbre fekszik, körülbelül háromezren lakják, és mivel távolabb található a partoktól, ezért viszonylag kevés turista keresi fel. Akik mégis, főleg madármegfigyelés céljából érkeznek, Islay gazdasága azonban inkább a szeszfőzdékre épült, amiből kilenc is található a szigeten.

Islay a világ egyik legismertebb terepjárójának történetében is fontos szerepet játszott.

A Rover korábbi ügyvezetője, a Land Rover alapítója, Spencer Wilks gyakran nyaralt itt. A birtokát, ami ma Laggan Estate néven stílusos szálláshely, a prototípusok tesztelésére használták, és a vadregényes tájat elnézve nem nehéz megérteni, hogy miért.

1947-ben, amikor Wilks az egyik Land Rover prototípussal végighajtott a zord tájon,

a birtok vadőre megjegyezte, hogy ez egy igazi land rover, így született meg a márka neve.

Wilks saját maga is szívesen járt később egy Land Roverrel, és ez ihlette a klasszikus Defender legújabb különkiadását, amit a tiszteletére Islay Editionnek neveztek el.

Spencer Wilks saját autója, és az újabb Defender, ami a tiszteletére épült

Az évtizedek során rengeteget fejlődött az eredeti Land Rover, ami később, a típusválaszték bővítésekor kapta meg a Defender nevet, és a gyártása 2016-ban ért véget. Jelenleg a stílusában az elődjét idéző, de minden részletében modern, és továbbra is kiváló terepjáró új Defender készül, ám a Land Rovernél nem felejtették el az ősmodellt sem.

A veterán járművek restaurálásával foglalkozó Land Rover Classic részleg mutatta be az Islay Edition különkiadást.

Az építése során alaposan felújítják és korszerűsítik a 2012 és 2016 között gyártott autókat. Minden egyes példányt a megrendelő ízlésére alakítanak, és kézzel szerelnek össze, ezzel egy páratlan gyűjtői darab kerülhet a birtokukba.

Az Islay Edition a valaha volt legerősebb klasszikus Defender is egyben,

az 5 literes V8-as benzinmotorja 405 lóerőre képes, amivel a modernebb konstrukciókat megszégyenítő gyorsulásra képes, a felfüggesztést és a fékrendszert is ehhez igazították. A műszerfalra korhű megjelenésű, de navigációra és telefon-kihangosításra képes rádiót szereltek.

Az üléseket, az ajtókat, de még a műszerfalat és a tetőt és Windsor bőrrel borították, a berendezés pedig számtalan helyen utal Islay szigetére. A tweedmintás kárpit betétjei például helyben szőtt gyapjúból készülnek,  a színei közül a kék a tengert és az eget, a lila a hangát, a sárga pedig a tőzeges, füves tájat juttatja eszünkbe.

Még érdekesebb a tárolórekesz, aminek tálcája a Kilchoman lepárlójából származó whiskys tölgyfahordókból készült.

A lepárló egyébként is kapcsolódik az autóhoz, hiszen Wilks unokája, Kathy a férjével, Anthonyval alapította 2005-ben. A Defender különkiadásához pedig limitált kiadású whiskyt is gyártanak, amiből az autó minden vevője kap egy üveggel.

Nem lesznek sokan, az Islay Edition ugyanis igazi gyűjtői ritkaság lesz, a Land Rover Classic műhelyében csak harminc példányt építenek, és egyenként 260 ezer eurót kérnek érte. Ez csaknem százmillió forintnak felel meg a Land Rover történelmének egy értékes darabkájáért, amit Skócia egyik kevésbé ismert tája keltett életre.

Ez is érdekelhet:

islay | nagy sztori | land rover defender | Skócia | land rover

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom