"Bezzeg a mi időnkben" – szól a nagyszüleink kedvenc mondata. Tagadhatatlan, mennyi minden változott: míg nekik a korai gyerekvállalás és a reggeltől estig végzett kőkemény munka volt a természetes, az Y és Z generációt már inkább a tanulás, a karrierépítés, az utazás, a pörgős városi lét hozza lázba. És a helyzet az, hogy ebbe egy négylábú sokkal jobban illik egy kétlábúnál.
Ha Európa nyugatibb részén járunk – bár már Budapest is jó példa –, nehéz úgy keresztülmenni egy parkon, hogy ne ütközzünk önfeledten szaladgáló kutyákba és gazdáikba.
Divat lett a kutya, de egyúttal porba tiporja a tézist is, miszerint az Y és Z generáció végtelenül "lusta", "felelőtlen" és "céltalan". A kutya igenis komoly felelősség, és ebben a mai huszonévesek nagyon is helytállnak.
A kutyások lettek a modern kor motorosai és dohányosai egyszerre: nem ritka, hogy a közös téma és a közös séta összehoz vadidegen embereket, és ennél a digitális korban aligha lehetne üdvözlendőbb.
El tudtuk volna képzelni úgy tíz évvel ezelőtt, hogy a kutyát magunkkal vihetjük egy menő étterembe, vagy szinte bármelyik plázába vásárolni? Még van hova fejlődni – például kisállattal albérletet találni a tizes nehézségi skálán még mindig kb. nyolcas –, de egyre nagyobb a nyitottság, ha házi kedvencekről van szó: a kutyákból családtag lett.
Persze, nem kérdés, hogy van egy jó nagy adag hájp is a kutyamánia mögött. A gasztro- és utazásfotókkal büszkélkedő örök hedonisták mellett a kutyások a szociális platformok legaktívabb szereplői. Arról nem is beszélve, hogy sose volt még akkora divat örökbefogadni menhelyi ebeket, mint most, és egy szörföző bulldogból percek alatt lehet nagyobb Youtube-sztár Justin Biebernél.
A "kutya mint like-vadász" valószínűleg az elkövetkezendő években komoly kutatási témája lesz egyetemi szakdolgozatoknak, de szerencsére ezen túlmutat a szőrös és ártatlan tekintetű lények szerepe a modern életben.
A kutya egyúttal a gyerekvállalás előszobája is lett. Egész egyszerűen azért, mert míg szüleink vagy nagyszüleink idejében elképzelhetetlen volt az összeköltözés a házasság előtt, ma tizennyolc-húsz éves fiatalok bútoroznak össze, kötöttségek nélkül.
A házasságig még legjobb esetben is eltelik öt-hat év, hiszen közbeszól az összes 21. századi érv: mi lesz a karrierrel? Mikor valósítsam meg az ötleteimet? Hogy keressek elég pénzt? Kellett hát egy köztes lépcsőfok, egy elköteleződés, egy kapocs két ember között, és az érzés, hogy a kapcsolat tart valahová. Ide ékelődött be a kutya.
Persze, a kutyák iránti rajongás és tisztelet maga nem újkeletű.
Homérosz például már Kr.e. 800-ban az Odüsszeiában kutya és ember kapcsolatának szívszorító történetét írta meg: Odüsszeüszt tízévnyi trójai harc és még tízévnyi barangolás után álruhában hazatérve csak kutyája, Argosz ismerte fel, aki kitaszítva és elhagyatottan várta gazdája visszatérésére, hogy aztán békében átléphessen a túlvilágra. De az ősi indiai Mahábhárata egyik történetében is a kutya mint hűséges kísérő és az őszinteség jelképe jelenik meg.
És bár a mítoszokban, az irodalmi művekben nagyon korán megjelent az ember-kutya kapcsolat, a valóságban sokáig még magányosan vadászó állatok voltak. Csak a 18-19. században kezdődött meg az a folyamat, melynek eredményeként a 20. századra vadon élő állatokból az ember legjobb barátjává váltak – bár ezzel a jelzővel először 1789-ben II. Frigyes porosz király illette szeretett olasz agarát.
A 21. században a kutyák már az emberekkel egyenértékű családtagok, akik egyre több munkahelyen, kávézóban és étteremben is felbukkannak gazdáik oldalán. Arról nem is beszélve, hogy a kutyatartás elterjedésével párhuzamosan egyre több cikk szól az állattartás tudományosan alátámasztott pozitív egészségügyi és lélektani hatásairól: a kutyákkal való játék bizonyítottan oldja a stresszt, boldogsághormonokat termel, napi rutin kialakítására sarkall, hozzájárul a kiegyensúlyozottabb lelkiállapothoz, és a napi minimum kétszeri kutyasétáltatás növeli a fizikai aktivitást, amit sikerült a sok irodai ülőmunkával nulla közelébe redukálnunk.
Minden pozitív egészségügyi hatás és vonzó közösségimédia-fotó ellenére azért minden kutyás elismeri, hogy a kutyatartás kb. tizenhárom évbe sűrítve a gyereknevelés közel minden stádiumát magába foglalja. Rengeteg gondoskodást, nevelést, megértést, türelmet, időt és egy teljes életmódváltást igényel – de a jutalom se marad el.
Ez is érdekelhet:
családmodell | házikedvenc | kisállat | menhely | eb | négylábú
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!