Ez most a Közel-Kelet öt legdrágább épülete

A civilizáció kezdete óta rendkívül fontos szerepet töltenek be az épületek az emberiség életében. Egyfajta időbélyegként szolgálnak, amelyek végig kísérnek bennünket a fejlődésünkön keresztül a neandervölgyi barlangoktól kezdve a futurisztikus, határokat feszegető, monumentális létesítményekig. 

A Közel-Kelet az elmúlt tizenöt évben hihetetlenül nagy változáson ment keresztül a városképek tekintetében. Az építészeti innováció iskolapéldáivá váltak, nem véletlen, hogy a  dizájnturisták a régiót az építészek Disneyland-jének nevezték el. A látványos épületek azonban elképesztő összegeket emésztettek fel. Az öt legértékesebb komplexumon keresztül mutatjuk be, pontosan mennyit.

5. Katari Nemzeti Múzeum, 434 millió dollár (Doha, Katar)

A Közel-Kelet egyik legelbűvölőbb természeti kincsét, a sivatagi rózsát idézi a a Dohában található múzeum épületegyüttese. A sivatagi rózsa tulajdonképpen egy ásványkompozit, amelyben a kristályok virágformát öltenek. Ez ihlette a Jean Nouvel által tervezett négyszázharmincezer négyzetméteres múzeumot, amely jelenleg tizenegy galériának ad otthont.

A dohai pályaudvarral szemben elhelyezkedő múzeum szerkezete mesésen kapcsolódik, miközben nemcsak összeköttetést biztosít a vízparti negyeddel, de integrálja és újra is éleszti a környéket.

4. Louvre Abu Dhabi, 620+ millió dollár (Abu-Dzabi, Egyesült Arab Emírségek)

A Jean Nouvel által tervezett, kétszázhatvanezer négyzetméteres, mozaiktetővel fedett komplexum megépítése hozzávetőleg százmillió dollárba került. Ez azonban nem jelenti a teljes költséget. Abu-Dzabi ugyanis további ötszázhúsz millió dollárt fizetett azért, hogy a következő harminc évben használhassák a Louvre nevet.

3. Nagy Egyiptomi Múzeum, 1,08 milliárd dollár (Kairó, Egyiptom)

Az ír Heneghan Peng Architects tervezte a Nagy Egyiptomi Múzeumot, amelyre még 2003-ban írtak ki tervezőversenyt. Az építkezés 2005-ben kezdődött, de egymás után jöttek a kihívások, így a 2008-as pénzügyi válság, a 2011-es arab tavasz és a pandémia. Sok éves csúszás után végre a finisébe került a beruházás.

2. Burdzs Kalifa, 1,5 milliárd dollár (Dubaj, Egyesült Arab Emírségek)

A Burdzs Kalifa az emírség fényűző fejlesztésének ékköve, mely 2010-ben nyílt meg, és azóta a világ legmagasabb épületeként tartják számon. A Skidmore, Owings & Merrill Adrian Smith által tervezett épület megjelenését egy sivatagi virág ihlette, míg a csillogó üveghomlokzat a város vibráló energiáját tükrözi. Belül egy igazi metropolisz kel életre, luxusapartmanok, kilátókkal és világszínvonalú szolgáltatások várják a betérőket.

1. Emirates Palace, 3 milliárd dollár (Abu-Dzabi, Egyesült Arab Emírségek)

Érdekes módon a Közel-Kelet legdrágább épülete nem egyenlő a világ legmagasabb épületével. A pletykák szerint ugyanis az Emirates Palace megépítése kétszer annyiba került, mint a Budzs Kalifájé. Az enteriőr dekadens részletei, így az aranylemezes mennyezet és a több mint ezer Swarovski kőből álló csillár igencsak költségigényes volt.

(Forrás: Architectural Digiest, fotók: Getty)

abu dhabi | katar | Kairó | közel-kelet | egyesült arab emírségek | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom