Kézírás vagy gépelés? Másra jó a kettő, ezért egymás mellett kell(ene) élniük.
Bár a kézírás szinte teljesen átadta a helyét a gépelésnek, egy új kutatás szerint „a toll erősebb, mint a billentyűzet”. Nem meglepő módon sok iskola és egyetem eleve a digitális jegyzetelést ajánlja, mert praktikusabb és gyorsabb a kézírásnál, ugyanakkor a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem agykutatói megállapították, hogy
a kézírás keményebb agymunkára készteti az agyat, ami segít a tanulásban, és az új információk memorizálásában.
A kutatók kimutatták, hogy a különböző agyi régiók közötti összeköttetés sokkal alaposabb kézíráskor – márpedig a jobb agyi kapcsolódás kulcsfontosságú a memorizálás, és az információk feldolgozása szempontjából. Röviden: kézzel írni sokkal hatékonyabb a tanulás szempontjából, míg ha egyszerűen csak lejegyezünk dolgokat, akkor gyorsabb a gépelés.
Egy másik tanulmány szerint a hagyományos jegyzetelés jobban segíti az elhangzottak megértését, mintha „csak” begépelnék az elhangzottakat.
A kutatók szerint ezzel együtt nem kell visszatérni teljesen a kézíráshoz, de annak is időt/helyet kellene biztosítani a tanulási folyamatban a gépelés mellett.
Vagy ahogyan néhány hete fogalmaztunk egy friss élményről, az írás „szexi, ma magas minőségben írni ugyanúgy trendi dolognak számít, mint száz-százhúsz évvel ezelőtt, amikor a magyar irodalom meghatározó egyéniségei fél (ha nem az egész) napjukat Budapest leginspirálóbb kávéházaiban töltötték.”
Írtuk ezt annak apropóján, hogy a főváros egyik legszebb kávéháza a fiatalok felé mutatott elkötelezettségét bizonyítva egy modern világra hangolt verzióval népszerűsítené az írás és az olvasás kultúráját.
(Forrás: Economist, fotó: Unsplash)
kutatás | gépelés | tudomány | kézírás | tanulmány | jegyzet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!