Egy új tanulmány szerint napi két-három csésze kávé megvédheti az embert a szív- és érrendszeri betegségektől és az idő előtti haláltól, és ez a koffeinmentes kávéra is vonatkozik.
Az őrölt, az instant, sőt, még a koffeinmentes kávénak is pozitív hatásai mutatkoztak a szívkoszorúér-betegség, a pangásos szívelégtelenség és a szélütés megelőzésében, ugyanakkor csak a koffeint tartalmazó kávé csökkenti a szívritmuszavar kockázatát.
Korábbi kutatásokból az is kiderült, hogy napi 3-5 csésze kávé nemcsak a szívbetegségeket, de az Alzheimer és a Parkinson-kórt, a 2-es típusú cukorbetegséget, a májbetegséget és a prosztatarákot is megelőzheti, úgy tűnik tehát, igazi csodaszerrel van dolgunk.
Ez a tanulmány ugyanakkor nem bizonyítja a közvetlen ok-okozatiságot, vagyis azt, hogy a kávétól lesznek egészségesebbek az emberek, mert az is felmerülhet, hogy a már eleve egészségesebb emberek hajlamosabbak a kávéivásra. Ahhoz, hogy ez kiderüljön, további randomizált kontrollált vizsgálatokra van szükség.
A legjobb mégis az őrölt, kofffeines kávé
A tanulmány a UK Biobank kutatási adatbázisát vette alapul, amely közel 450 ezer felnőtt ember kávéfogyasztási szokásait tartalmazta, a vizsgálat kezdetén az alanyoknak nem volt szív- és érrendszeri betegsége. A mintát négy csoportba osztották:
a koffeines őrölt kávét, a koffeinmentes kávét és a koffeintartalmú instant kávét ivókéra, és azokéra, akik egyáltalán nem éltek ezzel a nem is olyan bűnös élvezettel.
Átlagosan 12 és fél év elteltével a kutatók megnézték az orvosi és halálozási adatokat az említett szív- és érrendszeri betegségekre és stroke-ra vonatkozóan, és figyelembe vették az életkort, az esetleges cukorbetegséget, az etnikai hovatartozást, a magas vérnyomást, az elhízást, az alvási apnoét, a nemet, a dohányzást, valamint a tea- és alkoholfogyasztást is. Ezek után találták azt, hogy
a kávé minden formája összefüggésbe hozható a halálozás csökkenésével.
Mindebből az látszik, hogy nem lehet egyszerűen a koffeinnel magyarázni a kockázat csökkenését. Bár ez a kávé legismertebb alkotóeleme, emellett
az ital még több mint száz biológiailag aktív komponenst tartalmaz.
A legnagyobb pozitív hatás a korai halálozás megelőzésével kapcsolatban volt megfigyelhető: míg az őrölt, koffeines kávé 27 százalékkal csökkentette ennek a kockázatát, a koffeinmentes 14 százalékkal, az instant koffeintartalmú kávé pedig 11 százalékkal.
Ami a szívbetegségeket illeti, a koffeines kávé 20 százalékkal, a koffeinmentes 6 százalékkal, az instant kávé pedig 9 százalékkal csökkentette a kockázatokat. Napi négy-öt csésze koffeines kávé 17 százalékkal, míg napi két-három csésze instant kávé 12 százalékal csökkentette a szívritmuszavar kialakulásának valószínűségét.
Ha te is a kávérajongók közé tartozol, akkor ez a hétvégi program neked szól.
(Forrás: CNN, képek: Unsplash)
szív | kávé | koffeinmentes | egészség | hatás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!