Viktor Navorski története kicsiben.
Mint ismeretes, sok szurkoló elégedetlen a katari labdarúgó-világbajnoksággal (hogy miért, az most ide nem fér ki), az egyik problémát az alkoholfogyasztás korlátozása jelenti. A dohai repülőtér viszont a kivételek közé tartozik, ott a hosszú átszállási idővel rendelkező utasok korlátlanul vásárolhatnak alkoholt a várótermekben és a vámmentes boltokban.
És bár Katar egy nem akármilyen világeseménynek ad otthont, az utasok a tranzitzónán kívül nem léphetnek be az országba – még néhány órára sem. Nem nézhetik meg a fővárost és annak látványosságait, illetve nem szívhatják magukba a vb hangulatát.
Kizárólag az érvényes meccsjegyet birtokló szurkolók jogosultak ugyanis Hayya-kártyát, azaz a Katarba történő belépést biztosító személyi igazolványt beszerezni. Mindenki mást kitiltanak.
Így járt a katari barátaihoz látogatóba érkező Humphrey Wilson is, akinek feleségével együtt tizenöt órás várakozási időt kellett átvészelnie a dohai Hamad nemzetközi repülőtéren.
Miután megvásárolta a repülőjegyeket, Wilson csak akkor felfedezte fel, hogy mi a helyzet.
"A foglalás előtt ellenőriztük a feleségemmel, hogy a tesztelési követelményeket november 1-jétől feloldják, és megnéztük azt is, jogosultak vagyunk-e vízummentes belépésre. Sehol nem láttuk ezt a Hayya-kártyás dolgot" – mondta. "Csak akkor jöttem rá, amikor a Katarban élő barátom megemlítette".
Abban az időszakban még nem lehetett meccsjegyet kapni, bár utólag a FIFA megnyitotta a vásárlási lehetőséget pár ezer megmaradt belépőre.
Wilson körbekérdezett a légitársaságnál a foglalás esetleges megváltoztatásáról, plusz a várakozási idő csökkentéséről, ám azt a választ kapta, hogy ez több száz fontba kerülne. A repülőtéren lévő tranzitszállodában például éjszakánként kétszáz fontot kérnek el egy szobáért.
A csatlakozás napján – és éjszakáján – amennyire lehetséges, Wilsonék megpróbálták tartalmasan kitölteni a tizenöt órát. Érdeklődtek, van-e esély kihúzni néhány órát a repülőtér egyik fizetős várótermében, de az nagyon zsúfolt volt, a hat pihenőszék mindegyikét elfoglalták már. Kellemesen megvacsoráztak, majd egy kis időt munkával töltöttek. "A repülőtéren nagy a nyüzsgés. Azt tanácsolták, hogy használjuk az ingyenes 'csendes szobát' a pihenésre. Ezekben napozóágyakhoz hasonló, rögzített fekhelyek vannak – valamilyen szintű kényelmet tudnak biztosítani, bár sokkal jobb lenne, ha teljesen vízszintesek lennének, ami lehetővé tenné, hogy oldalra fordulva aludjunk rajta. Sokan emiatt inkább alá fekszenek. A szobákat általában elkülönítik a férfiak és a nők számára, ez pedig bosszantó, ha férj és feleség vagyunk. Akadnak azért vegyes ún. családi szobák, ahová mi is mentünk. A füldugó és a szemmaszk elengedhetetlen, mivel a helyiségek nem túl csendesek és eléggé világosak. Sikerült azonban pár órát aludnunk, ami felért egy áldással" – mesélte Humphrey Wilson.
Amint december 2-án véget ér a világbajnokság csoportköre, nagyszámú szurkoló, médiakülönítmény és tisztségviselő fogja elhagyni az országot, "felszabadítva" jó néhány helyet.
A hatóságok azóta közölték, hogy Katarba vb-meccsjegy nélkül is be lehet majd jutni.
Nemrég megírtuk, hogy elhunyt az iráni származású Mehran Karimi Nazzeri, aki tizennyolc éven át élt a párizsi Roissy Charles de Gaulle reptéren 1988-tól. Az ő valós története inspirálta a Terminál című filmet.
(Forrás: Independent, fotók: Unsplash)
tilos | belépés | várakozás | foci vb | doha | katar
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!