Barcelona a magyarok körében is az egyik legkedveltebb úti cél, de egyáltalán nem biztos, hogy továbbra is megfelelő lesz az éghajlata a nyaraláshoz.
A várostól száz kilométerre fekvő Sau víztározó fél évszázada látja el vízzel a várost és a környező településeket Katalónia északkeleti régiójában, az elmúlt hónapokban azonban a példátlan aszály leglátványosabb szimbóluma lett. Ebben közrejátszott, hogy a vízszint csökkenése miatt kibukkant belőle a 11. századi Sant Romà de Sau templom, amely 1962-ben került víz alá, amikor a víztározót létrehozták.
Katalóniának ezen a részén két és fél éve nem esett tartósan eső, és március elején a tározó vízszintje már csak nyolc százalékon állt, míg tavaly ilyenkor még 55 százalékos volt.
Bár Katalónia helyzete különösen aggasztó, az ország nagy része hasonló kihívásokkal néz szembe, különösen a déli és keleti területeken. Március közepén az andalúziai Guadalquivir-medence tározóinak kapacitása mindössze 26 százalékon állt, a délkeleti Segura-medencében pedig 36 százalékon. Az északnyugati részeken viszont a 83 százalékot is eléri.
Márciusban a spanyol meteorológiai ügynökség megerősítette, hogy az ország egészén továbbra is aszály van, már több mint egy éve.
Bár nem minden szárazság köthető az éghajlatváltozáshoz, a légkör felmelegedése súlyosbítja a helyzetet, mert a hő több nedvességet von el a földből. A Föld az ipari korszak kezdete óta mintegy 1,1 fokot melegedett, és a hőmérséklet várhatóan tovább emelkedik.
Ebből a szempontból az egész mediterráneumot, Spanyolország mellett Franciaországot, Olaszországot, Görögországot és a Balkán országait is veszély fenyegeti.
Vannak azonban más tényezők is, amelyek súlyosbíthatják az aszályokat. Katalónia esetében ezek közé tartozik, hogy Barcelona és a környező városok lakossága több mint 5,5 millióra nőtt. A vízhasználatot szigorúan korlátozták itt elsősorban az autómosásra és az öntözésére vonatkozóan, az ipari vízfelhasználás határértékeit pedig 15 százalékkal csökkentették.
A spanyol mezőgazdaság vízigénye az összes vízfelhasználás nyolcvan százalékát teszi ki, most azonban a régióban negyven százalékkal kevesebb vízzel lehet locsolni a terményeket. Nyárra további korlátozásokat vezethetnek be.
Úgy néz ki, hogy a szélsőséges időjárás nagyon megváltoztatja Európa legnépszerűbb nyaralóhelyeinek arculatát.
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
aszály | spanyolország | barcelona | katalónia | vízhiány
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!