A drámák mellett az elmúlt év észt dokumentumfilmes terméséből, játékfilmekből és animációkból is válogat az idei Észt Hét, amelyet április 29. és május 4. között tartanak a Művész Távmoziban.
A szervezők közleménye szerint ebben az évben Veiko Öunpuu Az utolsók című lappföldi westernjével kezdődik a vetítéssorozat. A film főszereplőjének dilemmája, hogy a szülőföldet vagy az egyéni érdekeket részesítse-e előnyben. A kapitalizmuskritikus alkotást az Észt Kulturális Alap 2020-ban az év játékfilmjévé választotta, valamint ez a film volt Észtország hivatalos nevezése az idei Oscar-díjra.
Hazájában ugyancsak több díjat nyert a Rain című filmdráma, amelyben egy észt család életébe pillanthatnak be a nézők, ízelítőt kapva testvéri szeretetből, törődésből, gyűlöletből.
Az Észt Hét harmadik napján vetítik az Anton Hansen Tammsaare klasszikus regényéből készült, Orcád verítékével (Igazság és jog) című filmet, amely a 19. század végén játszódik. Az Egy évnyi dráma című dokumentumfilm az önállóságról, útkeresésről szól és arról, hogy néha egy egészen apró történés is megváltoztathatja az ember életét.
Észtországban 2017-ben megjelent egy álláshirdetés: olyan embert kerestek, aki még soha nem járt színházban, és végignézné a 2018-ban készült összes előadást.
A négyszázötven jelentkező közül a huszonegy éves vidéki varrónőt, Alissija-Elisabetet választották ki, akinek új hivatásával megváltozott az élete.
Fred Jüssi természetfilozófussal készült A létezés szépsége című dokumentumfilm. A természetfilozófus a természet és a kultúra metszéspontjában az emberi lét alapvető kérdéseiről gondolkodik. Egy biológus szemén keresztül nézi a világot, így egyetlen emberi lény sem idegen a számára.
Az Elfojtott emlékek című dokumentumfilm Észtország 20. századi történelmi traumáit Imbi Paju rendező-írónő családjának visszaemlékezésein keresztül mutatja be. A vetítések után a filmek alkotóival lesznek beszélgetések. A filmek mellett irodalmi, művészeti és nyelvi programok, valamint játékok is várják az érdeklődőket.
Május harmadikáig pedig feltöltekezhetsz művészi élményekkel az OFF Biennálé április 23-án indult folyamatos programjain, ha pedig nem láttad ezt a csodálatos flamencotáncos videót Budapestről, azonnal pótold!
(Forrás: MTI)
észtország | észt hét | fesztivál | észt | mozi | színház
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!