A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magyarországi művészeti szcéna támogatása és a látogatók biztonsága is kiemelt figyelmet kap a 10. Art Market Budapest (AMB) kortárs művészeti vásár; a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválhoz csatlakozó eseménysorozatot október 22. és 25. között tartják meg a Millenáris Park kiállítótereiben és parkjában.
Magyarország legnagyobb, évente jelentkező kortárs képző- és fotóművészeti kiállításának megrendezését a hazai galériák és művészeti szereplők példátlanul széles körének elkötelezett szerepvállalására épülő, széles szakmai együttműködés tette lehetővé – közölték a szervezők, hozzátéve: az utazási nehézségek ellenére külföldről is érkeznek vendégek, hiszen csaknem húsz ország kiállítói jelezték részvételi szándékukat.
Mivel azonban az idei évben a külföldi kiállítók egy része távolmaradásra kényszerül, az AMB digitális kiállítási platformot hoz létre. A szervezők szándékai szerint az újonnan kifejlesztett, online kiállítótér Art Market Budapest Virtual néven, határokon átívelve kapcsolja össze a kiállítókat a műgyűjtők és művészetfogyasztók kiterjedt nemzetközi hálózatával.
Mint a szervezők hangsúlyozták, az idei vásáron a látogatók és résztvevők egészségének védelme prioritást élvez, ezért – a CAFe Budapest Fesztivál által részletesen kidolgozott protokollnak megfelelően és a már tapasztalatot szerzett hazai és külföldi művészeti intézményekkel is konzultálva – rendkívül szigorú járványügyi eljárásrendet alakítanak ki.
A közlemény szerint a vásáron a húsznál is több hazai kereskedelmi galéria által képviselt, a piacon már bevezetett művészekből, köztük számos kortárs klasszikusból álló portfóliók mellett a fiatalabb alkotói generáció bemutatkozását többek között a magyarországi művészeti egyetemek válogatásai és a Derkovits-ösztöndíjasok bemutató kiállítása is biztosítja.
Szimbolikus jelentőségű gesztusként hívják fel a figyelmet a szervezők a Kortárs Galériák Egyesülete által létrehozott, központi kiállítási szegmensre; a best of jellegű összeállítás mellett pedig különleges fejlemény az is, hogy idén a külföldi galériák egy része is az általuk képviselt magyar művészekre fókuszál. Ezúttal a hazai választékot erősíti az Art Market Budapest fotóművészeti anyaga is, hiszen bár a vásár fotószekciója a biztonságos lebonyolítás érdekében ezúttal nem önálló kiállítási csarnokban kap helyet, a magyar fotóművészet legjavát így is mintegy tucatnyi kiállítási standon tekintheti meg a közönség a művészeti galériák mellett olyan szereplők jóvoltából, mint például a Robert Capa Kortárs Fotóművészeti Központ vagy a Magyar Fotóművészek Szövetsége – áll a közleményben.
Mint a szervezők kiemelték, az Art Market Budapest mintegy százötven programja is a magyar művészeti értékekre igyekszik irányítani a hazai közönség figyelmét. A kultúrafogyasztók érdeklődésének felkeltése érdekében az AMB a JCDecaux közreműködésével például Budapest központi helyszínein művészeti kiállítást szervez, a szabadtéri tárlaton bemutatott műtárgyak eredeti példányai pedig a művészeti vásáron lesznek láthatók.
A szervezők szándékai szerint Közép- és Kelet-Európa kortárs művészetének nemzetközi bemutatását is szolgálja a 30 (thirty) FREE művészeti program, amely a harminc évvel ezelőtt a régióban lezajlott rendszerváltásról emlékezik meg azzal, hogy a volt kommunista országokból érkező kiállítók közreműködésével a korszak művészetét eleveníti fel, illetve a társadalmi változásokra adott alkotói reflexiókat mutatja be. Az így létrejövő kiállítási anyagot az – ezúttal az online térbe költöző – Inside Art művészeti és műtárgypiaci konferencia keretében a témának szentelt szakmai nap egészíti ki.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotók: Art Market)
kiállítás | budapest | art market | program | művészet | vásár
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!