Egyes szakértők szerint itt az ideje annak, hogy búcsút intsünk a heti ötnapos munkahétnek, és a heti negyvenórás munkaidőt is felválthatja a harmincórás.
A pandémia ismét a figyelem középpontjába helyezte négynapos munkahét kérdését, mivel a home office-ra való részleges vagy teljes átállás már így is gyökeresen átalakította a munkaviszonyokat, a mostani hullámot meglovagolva pedig hosszú távú változásokat is el lehetne érni.
A munkavállalók változásra vágynak
Az Angus Reid Intézet 2020-ban végzett felmérése szerint a kanadaiak ötvenhárom százaléka úgy érzi, jó ötlet lenne, ha a munkahetet harminc órára rövidítenék le, hiszen ez lehetővé tenné a munka elosztását több ember számára, csökkentve a munkanélküliséget és növelve a családok együtt töltött idejét. Ez utóbbi eredményeként kipihentebben térhetnének vissza a munkahelyükre, és produktívabbak lehetnének.
Több nagyvállalat próbálkozik már a változással. A Microsoft Japan például egy hónapig minden pénteken bezárta az irodáit, közben pedig az alkalmazottaik megkapták a teljes fizetésüket. Az eredmény önmagáért beszél: a vállalat termelékenysége negyven százalékkal növekedett.
Új-Zéland miniszterelnöke tavaly ugyanezt az ötletet vetette fel, a Covid–19 nyomán a turizmus élénkítése érdekében, Finnország miniszterelnöke szerint a jövőt a négynapos, hatórás, rugalmas munkahét jelentené.
A rugalmas, hibrid munkavégzés lehet a köztes megoldás
Más szakértők szerint nem a negyvenórás munkahetet kell rövidíteni, hanem a munkaidőt kell rugalmassá tenni. Úgy vélik, a túlórát mindenképpen szükséges visszaszorítani, a túlterhelés ugyanis hosszú távon káros lehet a munkavállalók számára.
A legtöbb szakértő egyetért azonban abban, hogy a home office vagy a hibrid munkavégzés sokak számára előnyösebb, hiszen az ingázás megszűnésével több időt tudnak a családjukkal vagy szeretteikkel tölteni.
Ezek alapján látható, hogy az egy éve tartó világjárvány újrafogalmazza mindazt, amit eddig a munkakörnyezetről és a hagyományos munkastruktúráról gondoltunk, ha pedig a munkáltatók felismerik az ebben rejlő pozitív lehetőségeket, az új munkaerőpiac mindenki számára előnyösebb, családbarátabb és produktívabb lehet.
A koronavírus egy éve szorít bennünket keretek közé. Ha másra nem is, a távmunka terjedésére azonban pozitív hatást gyakorolt, hiszen az otthoni munkavégzés az elmúlt időszakban egyre gyakoribbá és egyre elterjedtebbé vált. Lehet, hogy mire lecseng a világjárvány, ez lesz az új normális? A tudomány és a technológia jelentős mértékben átalakítja a munkaerőpiacot. Szakmák tűnnek el, helyettük pedig újak születnek meg, hogy kiszolgálják a munkáltatók és a nemzetgazdaságok igényeit. Az Universidad Tecmilenio összegyűjtötte az elmúlt öt év legjobban fizetett, feltörekvő szakmáit.
(Fotók: Getty Images)
munkaidő | home office | életmód | munka
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!