Azt állítják, a jegyárból sokkal inkább lehet következtetni a szénlábnyomra, mint abból, hogy milyen osztályon utazik valaki.
A kibocsátáskalkulátorok általában úgy számolnak, hogy aki első osztályon ül, annak nagyobb a lábnyoma, mint a turisszatosztályon utazóknak, mivel nagyobb helyet foglal el a gépen. A londoni University College tanulmánya lényegében ugyanezt állítja, de egész más magyarázattal.
Azt mondják, hogy azoknak az utasoknak a legnagyobb a kibocsátásuk, akik a legtöbbet fizetik a jegyükért, mert ezzel a legnagyobb mértékben járulnak hozzá a légitársaságok bevételéhez, ami lehetővé teszi a cég üzemelését. Általában a prémium ülések a drágábbak, de nem mindig. Előfordul, hogy egy last minute turistajegy is annyiba kerül.
Dr. Stijn van Ewijk, az egyetem Építőipari, Környezeti és Geomatikai Mérnöki Tanszékének munkatársa úgy véli,
aki kétszer annyit fizet, mint az útitársa, az kétszer annyival járul hozzá a légitársaság bevételéhez, így a kibocsátás kétszereséért felelős.
A kutatók azt remélik, hogy az eredmények nemcsak az egyes utasok kibocsátásának számítását és adóztatását változtatják meg, de arra is ösztönzik az utazókat, hogy alternatív közlekedési módot válasszanak, vagy gondolják át, szükség van-e egyáltalán arra az adott útra. A számítások átalakítása a vállalatok szénlábnyomát is csökkentheti, mivel a drága last minute foglalások gyakran üzleti utakhoz köthetők.
Több olyan légitársaság is van, amely igyekszik csökkenteni a károsanyag-bocsátását, mások viszont nem annyira elkötelezettek az ügyben.
(Forrás: Independent, képek: Getty Images)
károsanyag-kibocsátás | karbonkibocsátás | repülés | kalkulátor | jegyár | szénlábnyom
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!