A holland kormány a héten történelmi bejelentést tett, miszerint a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében korlátozzák a Schiphol repülőtérre érkező járatok számát.
A Schiphol a londoni Heathrow és a párizsi Charles de Gaulle után Európa harmadik legnagyobb repülőtere. A mostani döntés értelmében 2023-tól évi négyszáznegyvenezer járatra csökken a forgalma, ez tizenegy százalékos visszaesést jelent a 2019-es, pandémia előtti adatokhoz képest.
A holland kormány az intézkedéstől azt várja, hogy csökkentse mind a zajterhelést, mind pedig a nitrogén-oxid-szennyezést.
Az európai légi közlekedési szövetség (ACI Europe) felemelte a hangját a lépés ellen, úgy véli ugyanis, hogy az gazdasági károkat okoz. Hangsúlyozzák:
elkötelezettnek tartják magukat a fenntartható légi közlekedés mellett, azonban nem támogatják az ún. klímapopulizmust.
A IATA, vagyis a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetségtől szintén szót emelet az intézkedés ellen, úgy vélik, hogy ezzel a holland kormány nem éri el a kitűzött környezetvédelmi célokat, viszont helyrehozhatatlan károkat okoznak a munkahelyeket és a jólétet tekintve.
Az IATA fontosnak tartja a szén-dioxid-kiegyenlítést és azt, hogy fenntartható légi üzemanyagot fejlesszen ki a légi közlekedési szektor számára, de a járatok számának csökkentését nem támogatja. Az iparági szereplőkkel szemben a Greenpeace üdvözölte a döntést, a szervezet évek óta hangsúlyozta a schipholi járatok csökkentésének szükségességét.
Mint ismert, 1990 és 2016 között az Európai Unió és az Egyesült Királyság légi közlekedésből származó károsanyag-kibocsátása megkétszereződött. Az üvegházhatású gázok kibocsátását negyvenöt százalékkal kell csökkenteni 2030-ig, ahhoz, hogy a globális felmelegedést 1,5 fokra korlátozzuk.
Nem ez volt a holland repülőteret érintő egyetlen meglepő döntés. A nyári szezonban a Schiphol maximálja a repülőtérről induló utasok számát, hogy megbirkózzanak a hosszú sorokkal és azzal a problémával, hogy emiatt az emberek az utóbbi időben tömegesen késték le a járataikat.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty) Images
repülőtér | globális felmelegedés | hollandia
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!