Marie Kondo szakértője az otthoni és a munkahelyi rendszerezésnek, hihetetlen pedantériáját sokan követik, mások pedig túlzásnak érzik.
Egy rendkívül egyszerű buddhista tanításból indul ki: amit a belső világunkban érzünk és megélünk, az valamilyen módon megjelenik a külső világban is. Éppen ezért az életünkben fennálló tartós rendetlenségek rendkívül sokat mondanak el rólunk, és további károkat is okozhatnak. De nemcsak a rendetlenségnek van hatása az életünkre, hanem a rendszernek, a jólszervezettségnek is.
Amikor megszüntetjük a körülöttünk lévő káoszt, sokkal szabadabbnak, koncentráltabbnak érezzük magunkat, az életünket kevésbé látjuk borúsnak.
A rendszakértő szerint hét egyszerű praktikával meg tudjuk előzni azt, hogy a feje tetejére álljon a világ körülöttünk.
Marie Kondo szerint a tárgyak és a helyek energiát hordoznak. Ha kapunk vagy öröklünk egy tárgyat, az első pillanatban érezni fogjuk, hogy az illik-e hozzánk, vagy sem. Ha tele van az otthonunk mindenféle dísztárggyal, érdemes mindegyiket egyesével vizsgálni, és váljunk meg azoktól, amelyek nem keltenek bennünk jó érzést!
Ha megjelenik a rendetlenség, azonnal cselekedjünk! Bármit, ami kevesebb mint egy percet vesz igénybe, azonnal oldjuk meg! Ha valami legalább öt percig tart, azt egy órán belül számoljuk fel, és azt a feladatot se érdemes másnapra halasztani, ami félórás házimunkát igényel.
Évszakok szerint rendszerezzük a ruhákat, tartsuk azokat pedánsan, amelyeket pedig már több mint egy éve nem hordtunk, adományozzuk a rászorulóknak vagy jótékonysági szervezeteknek!
Tartsuk rendben az íróasztalunkat! Ehhez érdemes különböző rendszerezőket használni, amelyben a dokumentumainkat ábécé- vagy időrendi sorrendben tárolhatjuk. A számítógépünkön, sőt, az e-mailjeinkben is végezzünk időről időre nagytakarítást, a fontos anyagokat tároljuk jól beazonosítható mapparendszerekben!
Ne halmozzunk fel olyan könyveket, amelyeket soha nem fogunk elolvasni! Ezeket inkább adjuk könyvtáraknak, vagy olyannak, akinek szüksége van rá!
Tudatosan vásároljunk! Marie Kondo szerint, mielőtt bármilyen tárgyat megveszünk, érdemes feltennünk magunknak a kérdést, hogy valóban szükségünk van-e rá.
Ismerjük fel, hogy a rendezetlen élet nagyobb káoszt, bizonytalanságot, szomorúságot, sőt, akár depressziót is szülhet! Éppen ezért fegyelmezetten, nagy odafigyeléssel kell tartani a rendet mindaddig, amíg ez szokássá, automatizmussá nem válik.
Rendrakás japán módra
Tovább terjeszkedik a Marie Kondo-birodalom: a japán rendrakásguru tavaly rukkolt elő első háztartásieszköz-kollekciójával, és most itt a második. A Container Store-ral közös terméksor száz dobozt és ládát tartalmaz, a cél, hogy mindegyikbe beletegyük a különböző színű és méretű, tarkabarka cuccainkat, hogy rendezettebbnek tűnjön a környezetünk. Itt pedig azt is megírtuk, milyen egy évkezdő testi-lelki rendrakás japán módra.
(Fotók: Getty Images, Pixabay)
életmód | nagy sztori | káosz | marie kondo | rend | rendszer
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!