Visszatért a város a normális kerékvágásba, nagyon sok sebbel és kísértettel.
2021-ben Vuhan első ránézésre egy olyan városnak tűnik, amely sohasem tapasztalt meg egy mindent megbénító, hetvenhat napos karantént. A CNN riportere szerint a maszkhordást leszámítva az élet teljesen hétköznapi módon zajlik most Vuhanban:
hajnalban a kereskedők kipakolják friss zöldségeiket és gyümölcseiket a piacon, irodai dolgozók töltik meg a népszerű étkezdéket ebédszünetben, alkonyatkor idős párok sétálgatnak vagy épp gyakorolnak táncmozdulatokat a Jangce-folyó partján, miközben piros lampionok gyúlnak szerte a városban a kínai újévet várva.
Egy év telt el azóta, hogy a kínai város mind a tizenegy millió lakosa a világ legelső karanténjába került január 23-án. Legalább 3869 vuhani lakos vesztette életét a koronavírus-járványban – a feltételezett, de a kínai kormány által meg nem erősített áldozatok száma több százezer főre tehető –, mely azóta több mint kétmillió áldozatot követelt világszerte.
A drasztikus kínai intézkedéseknek köszönhetően viszont – teljes lezárás, beleértve a repülőgépek totális tiltását, autópályák és utak lezárását, teljes lakóhelyelhagyás-tiltásos és száz százalékig kontaktmentes karanténnal – Vuhan a vírus városon belüli továbbterjedésének megakadályozását nézve sikertörténet lett: május óta egyetlen pozitív eset sem volt a városban.
2020. december 31-én, míg más országok milliói karanténban ücsörögtek, addig a vuhaniak tömegesen vonultak az utcára elengedni a húszas évet.
A vuhani lakosok büszkeséggel mesélnek a vírus elleni küzdelmükről és a város erejéről, az emberek kitartásáról – az óriási emberi veszteségek és a mély lelki sebek azonban még mindig kísértik a lakókat.
Sokan gyászolják elhunyt szeretteiket, és továbbra is dühösek a kormányra azokért a kezdeti ballépésekért, amelyeken emberéletek ezrei múltak.
2020 októberében az egyik vuhani kongresszusi központban kiállítás nyílt a koronavírus elleni küzdelem emlékére Az emberélet az első – Különleges kiállítás a Covid–19 világjárvány elleni küzdelemről címmel. A helyszín egyike azoknak az épületeknek, amelyekben a karantén alatt a vírusos betegeket ellátták, és a kiállítás több mint ezer tárgyat mutat be az egészségügyi dolgozók, katonák, önkéntesek, hatósági személyek és polgárok önfeláldozó munkájának mementójaképp.
Azért nem minden állt helyre Vuhanban: a tengeri herkentyűket árusító nagypiac – amelyet a járvány kiindulásának egyik fő gócpontjaként jelölnek meg – tavaly januárban zárt be, és azóta sem nyitott ki. Névtábláját leszedték a bejárati ajtóról, melyet fémrácsokkal zártak le, és nem lehet tudni, kinyit-e valaha.
A bezárt piac mellett azonban már visszatértek egyes árusok: a helyzet korántsem olyan jó, mint a pandémia előtt, a kereskedők viszont bizakodók: szerintük egyre jobb lesz a helyzet Vuhanban, az emberek kemények és erősek. A népszerű bevásárlóutcákra szintén visszatértek a tömegek: elindult az élet, és a sebek lassan, de biztosan elkezdtek begyógyulni abban a városban, ahonnan ez az egész szörnyűség elindult.
Magyarországon leginkább a vendéglátói szektor szenved el jelenleg is hatalmas károkat a korlátozások miatt, és ezeket a kiszállítások sem tudják teljes egészében fedezni; korábban a Jägermeister és a Magyar Turisztikai Ügynökség próbálkozott ezek megsegítésére létrehozott kampányokkal, ami egy jó irányba tett lépés, de kérdés, mire lesz elegendő. A koronavírus okozta globálisan katasztrofális helyzet ellen nagyon sokan tüntetnek, például egy nagykanizsai kocsma is megelégelte és bejelentette nyitását február elsejére, valamint érdemes elolvasni egy kanadai orvos véleményét is, aki szerint tízszer nagyobb károkat okoznak a lezárások, mint amennyire hasznosak. A lengyel vállalkozók pedig egységes polgári engedetlenségben fellázadva jelentették be a kinyitást.
(Forrás: CNN)
koronavírus | lockdown | pandémia | piac | karantén | wuhan
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!