Földünk legnagyobb országainak egyike, utazási szempontból mégis egy felfedezetlen paradicsom.
Kazahsztán vitathatatlanul az elfeledett úti célok közé sorolható Közép-Ázsiában. Az arrafelé utazók inkább Kelet- vagy Délkelet-Ázsia felé lövik be az irányt és megfeledkeznek a kontinens belsejéről, pedig az a rész több szempontból is izgalmas.
Kazahsztán történelmét és történetét ritkán mesélik el. A gigantikus ország nemcsak lenyűgözően szép és turistabarát, hanem gazdag történelmű, mindezek miatt jelentős turisztikai célponttá válhat.
A kazahok egykoron jurtákkal és lovakkal járták a sztyeppéket, napjainkra a lakosság természetesen már "megállapodott. Tiszteletteljesen gondozzák az örökségüket; országszerte vendégháznak kialakított jurtákat, sőt, a nomád múltra utaló, jurtaszerű modern épületeket is találni mindenfelé. Mindenki tiszában van ugye azzal, hogy a mongolok nomádok voltak, de kevesen tudják, hogy egészen a modern időkig hasonlóan éltek a kazahok is. Egykori nomádokként értelemszerűen szoros kapcsolatot ápolnak a lovakkal – olyannyira, hogy a lóhús arrafelé nemzeti étel, a kalandvágyóbbak emellett ló-, sőt tevetejet is kóstolhatnak.
Mostanság Kazahsztán a legfejlettebb a közép-ázsiai államok közé tartozik, de még mindig fejlődő országnak tartják. A szovjet időszakból származó masszív orosz befolyás máig tapintható, a lakosság nagy része beszél oroszul is az anyanyelvének számító kazah mellett. Sajnos sokak szemében Kazahsztán csak egy a "sztánra" végződő nevű országok közül, holott a közép-ázsiai országok mindegyike unikális, tele jellegzetes látnivalókkal.
Közülük Kazahsztán egy sokszínű és szemet gyönyörködtetően szép hely.
A legnagyobb közép-ázsiai országnak számít, területét tekintve pedig a világ kilencedik legnagyobb országa. Miközben hatalmas sztyeppék uralják, vannak drámai szépségű alpesi helyei is. Ilyen délen az óriási, hétezer méter magas hegyvonulatok lábánál épült korábbi főváros, Almaty, vagy északkeleten a festői Altaj-hegység. Remek úti cél egy kalandos autós nyaraláshoz elsősorban azok számára, akik szeretnek terepjárózni és hatalmas sztyeppéket felfedezni, no meg persze a hegyek szerelmeseinek is ajánlott nyakukba venniük a túrafelszerelést.
Városlátogatáshoz a téli hónapokban meglehetősen zord, de csillogó Asztana vagy a kazah örökségre vigyázó Shymkent lehet még opció.
Bár Kazahsztánnak nincsenek ókori városai (az UNESCO védelme alatt álló Turkesztánon kívül), mégis rengeteg csodás történelmi helyszínt tud megmutatni. A Tamgalyban található, ugyancsak világörökségi védelmet élvező ötezer ősi petroglifa (barlangrajz) mindenképp ilyen (némelyik közülük több mint négyezer éves), mint ahogyan nagyon büszkék a híres ősi Selyemút szakaszaira, amelyek egykoron keletet és nyugatot kötötték össze.
A télen keservesen hideg eurázsiai sztyeppe uralta Kazahsztánba inkább nyáron érdemes ellátogatni túrázni, miután a hó elolvadt a magasabban fekvő hegyekben. Az elmúlt években megváltozott vízumpolitikának hála most már minden nyugati állampolgár vízummentesen érkezhet az országba, legfeljebb harminc napra.
Ha elvonulnánk valahová a mindennapok zaja elől, a legjobb opció erre egy sziget lehet. Legyen szó akár egy rövid hétvégi bulizásról Ibizán, egy tengerparti pihenésről Szicíliában vagy egy laza kiruccanásról a Kanári-szigetekre, semmi sem áll közelebb egy hibátlan nyári vakációhoz, mint egy kis tenger, homok, napsütés kombó és némi városnézés.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)
történelem | alulértékelt | úti cél | látnivalók | ázsia | utazás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!