Ha már megérinteni nem lehet őket.
Illatokkal párosítja a művészetet a hágai Mauritshuis múzeumban nyíló kiállítás, hogy a látogatók jobban megértsék a műveket, és elmerüljenek bennük.
A Smell the Art: Fleeting-Scents in Colour című tárlaton az összesen ötven, 17. századból származó holland festmény mellett egy-egy illatadagoló áll, melyek egy pedál lenyomásával illatos levegőt fújnak ki.
A képekre reflektáló illatkínálat a szekrényektől kezdve a mezőkig terjed, de a látogatók jó nagyot szippanthatnak parfüm-alapanyagokból, mirhából, és vélhetően valamivel kisebbet az ország csatornáinak akkori bűzéből.
A kiállítás részletesen foglalkozik a 17. századi hollandiai mindennapokkal, amikor még azt gondolták a kellemetlen szagokról, hogy károsak az egészségre, illetve bemutatja, hogy a világ más részein élőkkel folytatott kereskedelem miként vezetett új aromák megismeréséhez.
Az illatos festményeket akkortól lehet megszagolni, amint a Mauritshuis újra látogatható lesz. A tervek szerint augusztus végéig tart majd a kiállítás.
A szaglás a leginkább felidéző érzékszervünk, sokkal jobban képes visszaadni az emlékeket és az érzelmeket, mint a látás vagy a hallás. Éppen ezért nem valószínű, hogy aki felkereste a múzeumot, egyhamar el is felejti.
Klimt Bécsben
A szomszédban pedig a bécsi szecesszió vezéralakja, Gustav Klimt talán utolsó befejezett festménye, a Nő legyezővel is látható lesz a bécsi Belvedere palotában március 25-én nyíló, nagyszabású Klimt-kiállításon.
(Forrás: Matadornetwork, fotók: Mauritshuis múzeum)
művészet | múzeum | illatos | hollandia | szag | festmény
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!