Láthatóan nő a kereslet a vonatozás iránt, de van még hová fejlődni.
Mint Mark Smith vasúti szakértő, a seat61.com utazási weboldal tulajdonosa a France24-nek elmondta, a hosszú távú vasúti utazások iránti érdeklődés az elmúlt nyolc évben folyamatosan nő, mert az embereknek elegük van a repülőterekkel és légitársasággokkal kapcsolatos rossz tapasztalatokból, emellett csökkenteni akarják a szénlábnyomukat.
A politikai fellépés azonban Európa-szerte nem elég erős a környezetbarát közlekedési mód népszerűsítésére. Bár Franciaországban megszüntettek néhány rövid távú repülőjáratot, ez mindössze három útvonalat jelent, és Párizsból továbbra is el lehet repülni Lyonba vagy Bordeaux-ba, pedig viszonylag jó áron nagysebességű vonattal is el lehet jutni az egyik városból a másikba. Ugyanakkor a francia hatóságok azt tervezik, hogy emelik a repülőjegyek adóját és csökkentik a vonatjegyek árát.
Az ár továbbra is az egyik legérzékenyebb pont és legnagyobb akadály a vasút további népszerűségnövekedése előtt, a Greenpeace tanulmánya szerint ugyanis Európában a határon átnyúló útvonalakon a vonatjegyek átlagosan kétszer olyan drágák, mint a repülőjegyek.
A hálókocsis vonatoknak valójában az olcsó légi közlekedés terjedése tett be még a '90-es években, ami a hétvégi kiruccanások divatját is elindította,
az utóbbi időben azonban annyi probléma adódott a légi közlekedéssel, hogy a megövekedett reptéri várakozási idő miatt már időben is versenyképes alternatívává vált a vonatozás, különösen azt figyelembe véve, hogy a pályaudvarok a városközpontokban találhatók.
Az országhatárokon átívelő vonatozás ugyanakkor nem mindig egyszerű, és előfordulhat, hogy egy vonalon belül is át kell szállni. A vonatos utazások népszerűségét mindenesetre jól mutatja, hogy például a a francia SNCF Párizst és Barcelonát összekötő, naponta járata mindig nagy telítettséggel közlekedik, pedig a legdrágább jegyek elérik a 250 eurót is, nyáron pedig hónapokkal előre elkelnek a helyek.
Sosem fogyott annyi Interrail-bérlet, mint 2022-ben, a jegy bevezetésének ötvenedik évfordulóján, és érkeznek az újabb és újabb útvonalak, melyek bevezetésében élen jár az európai mezőnyben jelenleg vezető osztrák nemzeti szolgáltató, az OBB, de új magáncégek is piacra lépnek, például a European Sleeper és a Midnight Trains.
Ennek ellenére a repülés még mindig nagyobb vonezrőt jelent, és Európa gazdaságának a közlekedés az egyetlen olyan ágazata, ahol a CO2-kibocsátás továbbra is növekszik.
Szakértők elmondták, mikor a legjobb repülővel, busszal és vonattal utazni, és milyen körülmények között éri meg jobban a vasút.
(Forrás: France24, képek: Getty Images)
közlekedés | vasút | repülő | vonat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!