A világ nagy tavainak és víztározóinak több mint felében csökkent a vízszint az 1990-es évek eleje óta. Az elsődleges ok az éghajlatváltozás, de az emberi behatások is hatalmas károkat okoznak. A tendencia tovább növeli a vízhiány miatti aggodalmakat.
Egy friss vizsgálatban egy nemzetközi kutatócsoport arra a megállapításra jutott, hogy a világ legjelentősebb édesvízforrásai – az Európa és Ázsia közötti Kaszpi-tengertől a dél-amerikai Titicaca-tóig – az elmúlt három évtizedben veszítettek vízmennyiségükből. A csökkenés évente mintegy huszonkét gigatonnát jelent, ami
körülbelül tizenhétszerese az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának, a Mead-tónak.
Fangfang Yao, a Virginiai Egyetem tudósa szerint a természetes tavak hanyatlásának ötvenhat százalékákért a globális felmelegedés okolható, a fennmaradó hányadért pedig a fenntarthatatlan emberi közreműködés. A kutatás ráadásul azt is megállapította, hogy a nedves területeken is jelentős a vízveszteség, ami különösen drámaivá teszi a hírt.
Úgy tudni, közel kétmilliárd embert érintenek közvetlenül is a kiszáradó tavak káros hatásai.
Éppen ezért a tudósok ismét hangsúlyozzák: meg kell akadályozni az 1,5 Celsius-fokot meghaladó globális felmelegedést, hogy elkerüljük az éghajlatváltozás katasztrófális következményeit. Jelenleg 1,1 fok körül járunk.
A tanulmány szerint a fenntarthatatlan emberi közreműködés miatt kiszáradhat többek között a közép-ázsiai Aral-tó és a közel-keleti Holt-tenger is.
(Forrás: Reuters, fotók: Getty Images)
szárazság | aszály | holt-tenger | klímaváltozás | vízhiány | globális felmelegedés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!