Európa jelentős része szenvedett vagy érzi még mindig a kánikula perzselő hatását. A klímaváltozás miatt a szélsőséges időjárási események egyre hevesebbé és gyakoribbá válnak, a mostani hőség pedig jelzésértékű: a 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletre is fel kell készíteni az európai városokat.
A nyári kánikula legmelegebb napjaiban a fákkal szegélyezett utcák, a lombos parkok és a strandok jelentettek enyhülést. A hősziget-hatás során a hő megreked a magas épületek között, az aszfalt magába szívja, hogy aztán visszaengedje, így a városok esetében a hőség még nagyobb kihívást jelent és innovatív megoldásokra van szükség a kezeléséhez.
Mit tanulhatunk azoktól, akik élen járnak a változó éghajlathoz való alkalmazkodásban?
„Hűvös utcák” Bécsben
Bécs a világ legélhetőbb városa az Economist Intelligence Unit legfrissebb kutatása szerint. A klímaváltozás hatásainak mérséklése terén is sokat tesznek, az első klímatervet még 1999-ben dolgozták ki, 2018-ban pedig
Európában elsőként dolgoztak stratégiai szinten a városi hősziget-hatás azonosításán és leküzdésén.
A kánikula idején az utcákat párakapukkal hűtik, emellett új kerékpárút-hálózatot is kiépítettek, hogy vonzóbbá tegyék a biciklizést a hőtermelő autós közlekedés helyett.
Évente négyezerötszáz új fa ültetésére tettek ígéretet, több mint ezer ivókutat működtetnek.
„Szellőzőfolyosók” Frankfurtban
Frankfurt korábban elnyerte már a fák városának címét is, nem véletlenül. Egy közelmúltbeli műholdas vizsgálat rávilágított arra, hogy a fák nyáron akár tizenkét Celsius fokkal is csökkenthetik a felszíni hőmérsékletet, így
a mintegy kétszázezer közterületi fa, hatalmas áldás a városnak.
Frankfurt építészetében is megjelenik a tudatosság, hiszen létrehoztak szellőzőfolyosókat, azaz olyan területek, ahol nincsenek magas épületek, így áramoltatni tudják a hűvösebb levegőt.
A Nidda folyó mentén futó folyosón például másodpercenként akár negyvenezer köbméter hideg levegőt is áthaladhat egy nyári éjszakán.
Emellett Frankfurt új épületei zöld tetőt kapnak, amelyek a napsütéses napokon kevésbé melegednek át, plusz szigetelnek és hűtenek is, az oda ültetett növények pedig elnyelik a zajt, kiszűrik a port és felhasználják a csapadékvizet.
Klímamenedékek Madridban
A múlt héten Spanyolországban is megdőlt a hőségrekord. A kánikula nem ismeretlen az országban, hiszen a meleghez a spanyolok többek között
a szieszta hagyományával már régen elkezdtek alkalmazkodni.
Egy tragikus haláleset azonban újabb intézkedéseket követelt, így például felfüggesztették az utcaseprést azokon a délutánokon, amikor az átlaghőmérséklet 39 Celsius-fok fölé emelkedik.
Úgynevezett klímamenedékeket is kialakítottak a nyilvános, légkondicionált terekben, így például könyvtárakban és közösségi központokban, és egy alkalmazást hoztak létre, hogy felgyorsítsák a közösségi uszodákba történő belépést.
Mindezeken túlmenően a város hosszú távú stratégiai tervvel is rendelkezik. Egy hetvenöt kilométer hosszú erdősávot építenek a főváros körül, és vannak olyan területek, ahol ennek köszönhetően már most két Celsius-fokkal alacsonyabb volt a hőmérséklet.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty Images)
hőség | bécs | kánikula | madrid | klímaváltozás | frankfurt
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!